Shqiperia

“New York Times”: Presidenti anuloi zgjedhjet, pas tensioneve në Shqipëri

Mediat e huaja i kanë dhënë jehonë vendimit të presidentit Ilir Meta për anulimin e zgjedhjeve lokale.

Prestigjiozja “New York Times”, i ka kushtuar një artikull aktualitetit politik në Shqipëri, ku shprehet se vendi është një situatë të tensionuar, gjë e cila ka bërë që presidenti të anuloi zgjedhjet.

Artikulli mban titullin “Presidenti i Shqipërisë anulon zgjedhjet, për shkak të klimës së tensionuar”.

Sipas artikullit të “New York Times”, vendimi i Metës mund të ul tensionet politike në Shqipëri.

Po ashtu, prestigjiozja amerikane ka shkruar dhe për protestën e opozitës si dhe për akuzat ndaj qeverisë “Rama”.

Artikulli i plotë.

Presidenti i Shqipërisë ka anulluar zgjedhjet e ardhshme komunale, duke përmendur nevojën për të zvogëluar tensionet politike në vend.

Presidenti Ilir Meta tha të shtunën se ai kishte vepruar, sepse rrethanat nuk ofruan “kushtet e nevojshme për zgjedhje të vërteta, demokratike, përfaqësuese dhe gjithëpërfshirëse”, të cilat ishin caktuar për fund të këtij muaji.

Presidenti tha se do të sqaronte vendimin e tij të hënën.

Mijëra shqiptarë që mbështesin opozitën politike dolën në rrugë për një protestë anti-qeveritare të shtunën, duke i bërë thirrje Kryeministrit Edi Rama, të cilin ata e akuzojnë për korrupsion dhe manipulimin e zgjedhjeve në 2017, të largohet. Z. Rama, kreu i Partisë Socialiste të Shqipërisë, mbështetet nga Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian dhe deri tani ka mbajtur pushtetin.

Disa protestues hodhën flakërime, fishekzjarre dhe kokteje molotovi në policët jashtë ndërtesës së Parlamentit. Policia u përgjigj me gaz lotsjellës dhe me ujë.

Duke mbajtur postera me slogane si “Rama ik” dhe “Thyej qafën!”, Disa mijëra protestues u gëzuan kur kreu i Partisë Demokratike të opozitës, Lulzim Basha, tha se zgjedhjet vendore të 30 qershorit, të cilat partia kishte planifikuar të bojkotonte, do të anulloheshin me dekret presidencial.

Opozita shqiptare, e udhëhequr nga Partia Demokratike e qendrës së djathtë, akuzon qeverinë e krahut të majtë për lidhje me krimin e organizuar dhe manipulimin e votave. Udhëheqësit e opozitës kanë kërkuar dorëheqjen e z. Ramës dhe emërtimin e një kabineti kalimtar, dhe kanë shtyrë që zgjedhjet e ardhshme të përgjithshme të mbahen herët.

Ligjbërësit e opozitës kanë hequr dorë nga vendet e tyre në Parlament, ku qeveria mban një shumicë të rehatshme.

Tubimi u zhvillua ditë pasi një gazetë gjermane botoi disa përgjime, duke treguar se një trafikant i i drogës në Durrës, në Shqipërinë perëndimore, u tha zyrtarëve të Partisë Socialiste se ai kishte planifikuar të detyronte mbështetësit e opozitës për të votuar për partinë e tyre dhe se ai do të ndihmonte një mik të bëhej ligjvënës./ opinion