Bota Islamofobi

Nis agresioni amerikan kunder Sirise

Shtetet e Bashkuara të Amerikës me ne fund i jane dorezuar lobit luftenxites izraelit – neokonservator ne Uashington dhe kanë nisur një sulm ushtarak kundër objektivave qeveritare siriane në hakmarrje për sulmin e tyre kunder grupeve terroriste ne Siri. Fitoret e ushtrise siriane kunder terrorizmit e kane nervozuar ne ekstrem administraten islamofobike amerikane dhe izraelite te cilat i krijuan dhe mbeshteten grupet terroriste ne vend.

Sulmi ka nisur me urdhër të Presidentit Donald Trump pas muajsh refuzimi nga ana e tij qe te bej nje gje te ketille. Por pas presioneve dhe sulmeve te shumta nga lobi izraelit, me ne fund administrata Trump eshte dorezuar dhe mesa duket Amerika po nis Luften e Trete Boterore. Islamofobia e Trumpit ne Amerike tanime po merr shkalle globale dhe amerikanet po nisin nje lufte tjeter shkaterrimtare kunder Botes se Islamit.

Luftanijet amerikane kanë lëshuar 50 raketa.

Sulmet janë veprimi i parë i drejtpërdrejtë ushtarak i SHBA-ve kundër udhëheqjes së presidentit sirian Bashar al-Assad në gjashtë vite luftë civile në vendin islamik dhe përfaqësojnë një përshkallëzim të konsiderueshëm të fushatës ushtarake të SHBA-ve në rajon, e cila mund të interpretohet nga qeveria siriane si një akt lufte.

SHBA ja filloi sulmet ajrore në Siri në shtator të vitit 2014 nën presidentin Barack Obama, si pjesë e fushatës së saj të koalicionit kundër ISIS, por ka synuar vetëm grupin terrorist dhe jo forcat qeveritare siriane. Por tani amerikanet kane nderruar ane dhe mesa duket kane dale ne mbeshtetje te terroristeve.

OPINIONE