Nje femijë humb jetën pasi varka me emigrantë mbytet në Greqi

ATHINË – Një vajzë nëntë vjeçe vdiq të enjten dhe 25 emigrante të tjerë u shpëtuan pasi një barkë u mbyt në brigjet e Greqisë, tha roja bregdetare greke.

Kërkime po kryhen për të gjetur më shumë emigrantë që mund të kenë qenë në barkën e vogël, e cila ishte nisur nga Turqia dhe u mbyt në ishullin grek Kastelorizo ​​në detin Egje. Vajza u nxorr nga deti nga një anije patrulluese e agjencisë Frontex të kufirit të BE, por vdiq në spitalin e Kastelorizos, tha roja bregdetare.

Njëzet nga emigrantët e shpëtuar u kapën në bregun shkëmbor të ishullit, në të cilin kishin arritur të notonin.

Detaje mbi kombësitë e personave në bord nuk janë dhënë. Në 2015, rreth një milion njerëz morën udhetimet e rrezikshme në det për të kaluar Mesdheun për në Europë, kryesisht në Detin Egje nga Turqia për në Greqi. Mijëra vetë vdiqën në kalimin e rrezikshëm. Duke iu përgjigjur presionit ndërkombëtar, Turqia shtrëngoi kufijtë e saj detarë dhe shkatërroi unazat e kontrabandës së emigrantëve si pjesë e një marrëveshjeje të vitit 2016 me BE.

Numri i emigrantëve që kalojnë Egjeun është pakësuar./ Gazeta Impakt

burimi:nation

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne