Bota Opinion

Një hap i madh për një Izrael të Madh. Pozicioni i ri i Trump në lartësitë e Golanit të Sirisë

Nga Eric Margolis

Vështirë se dikush e vuri re. Administrata Trump në heshtje ndryshoi pozicionin e gjatë të Amerikës në qendrat strategjike të Golanit të Sirisë, ndërsa vëmendja u përqëndrua në karnavalin e ashpër politik në Uashington. Megjithëse meziu vërejte, ndryshimi i politikave kishte rëndësi të madhe dhe do të çonte Shtetet e Bashkuara në nje mjerim të ardhshme të Lindjes se Mesme.

Lartësitë e Golanit jane një pllajë vullkanike ku bie Siria, Izraeli, Jordania dhe Libani. Platforma ngrihet nga rrafshinat e Galilesë, duke siguruar mbizotërimin e të gjithë rajonit. Në veri, Mt Hermoni ngrihet në më shumë se 9000 këmbë (2,814 metra); pllaja zbret në skajin jugor.

Golani ofron ujërat e lumit Jordan dhe 15-20% të ujit të Izraelit nga veriu i mbuluar me borë. Artileria izraelite në majë të Golanit mund të godasi Damaskun dhe aeroportin e saj. Sistemet elektronike të inteligjencës në Golan shikojnë poshtë në jug të Sirisë, duke kapur të gjitha komunikimet dhe zbulimin e lëvizjeve të trupave.

Platforma është mjaft interesante. Kam ecur pjesën më të madhe të anës së mbajtur nga Izraeli, duke vëzhguar rezervuarë, artileri dhe fortesa të vogla të rrethuar me kanale anti-tank. Djegur nga mbeturinat e tankeve siriane dhe armatimi mbeturinave fshat. Unë gjithashtu kam ecur në anën siriane dhe kam hulumtuar qytetin e shkatërruar të Sirisë, Kuneitra, i cili u rrafshua nga izraelitët në vitin 1967.

Izraeli e kapi Golanin në Luftën Arabo-Izraelite të vitit 1967 dhe aneksoi pllajën në vitin 1981. Pothuajse e gjithë popullsia arabe e Golanit u dëbua nga izraelitët. OKB dhe SHBA kërkuan që Izraeli të kthejë Golan tek pronari i saj i ligjshëm, Siria. Pas vitit 1981, Izraeli transferoje mbi 20,000 banorë në Golan për të çimentuar kontrollin e tij mbi lartësitë strategjike dhe burimet e saj ujore.

Gjatë Luftës Arabo-Izraelite të vitit 1973, forcat siriane gati i larguan forcat izraelite nga Golani. Të dyja palët pësuan viktima të rënda. Për arsye ende të panjohura, ofensiva e blinduar siriane u ndërpre menjëherë sapo arriti në skajin perëndimor të rrafshit me pamje nga Izraeli i veriut.

Kuptimi im është se satelitët sovjetikë rikonceptuan Izraelin duke nxjer bombat dhe raketat e tyre bërthamore nga strehëzat e tyre. Moska paralajmëroi aleatin Siri se rrezikonte sulmin bërthamor nga Izraeli nëse forcat e saj nuk ndalonin përparimin , kështu që ofensiva siriane u ndal në prag të suksesit taktik. Kjo i lejoi Izraelit të përqendrojë mjaftueshme rezerva të blinduara për të kundërshtuar me sukses dhe për të përzënë Sirinë nga lartësitë.

Që nga viti 1973, politika e Amerikës ka qenë që të kërkojë që Izraeli të heqë dorë nga Golan ndërsa në heshtje lejojnë taksa nga SHBA për të zgjeruar vendbanimet hebraike në pllajë. Izraeli thuhet se ofroi kthimin e Golanit në këmbim të një marrëveshjeje paqeje me Sirinë, por kushtet sekrete të marrëveshjes ishin shumë të vështira për Damaskun.

Administrata Trump ndryshoi menjehere politiken e Mideastit te SHBA. Së pari, njoftoi se ambasada e SHBA do të lëvizte nga Tel Avivi në Jeruzalem, duke nënkuptuar që ajo hodhi poshtë idenë e një shteti palestinez me kryeqytetin e tij në qytetin e vjetër të Jeruzalemit. Tani, Shtëpia e Bardhë ka pranuar në heshtje kontrollin e përhershëm izraelit të Golanit, megjithëse shkel ligjin ndërkombëtar dhe politikën e kaluar të SHBA.

Është e qartë se politika amerikane per Lindjen e Mesme është në mënyrë të vendosur nën kontrollin e neokoneve të përafërt me partitë e ekstremistëve  të Izraelit. Në fakt, është e pamundur të shihet ndonjë ndryshim midis politikave të udhëheqësit të së djathtës izraelite , Benyamin Netanjahu dhe Presidentit Donald Trump . Ata janë të bashkuar. Një grup i avokatëve pro-izraelitë dhe zhvilluesve të pronave nga New York City kanë marrë plotësisht kontrollin e politikës së Lindjes së Mesme.

Më e rëndësishmja, ndryshimi në politikën amerikane Golan do të thotë se Trump & Co po japin një dritë jeshile për zgjerimin e mëtejshëm territorial të Izraelit. Tani që Uashingtoni, që ankohet shumë me justifikimin e Rusise për Krimenë, ka miratuar aneksimin e paligjshëm të Golan, çfarë mund të jetë tjetër? Ka shumë fragmente të mëtejshme të Sirisë jugore, një pushtim të Libanit dhe aneksimin e burimeve ujore.

Arabia Saudite dhe aleati i saj i vogël, Emiratet e Bashkuara Arabe, tashmë u është dhënë drita e gjelbër nga Uashingtoni për të ndërtuar fortesa në Jemen dhe përgjatë brigjeve strategjike të Detit të Kuq. Kjo është zgjidhja e paqes së Lindjes së Mesme, të cilën e premtoi Trump; një aleancë gjithnjë e më e ngushtë me shtetet më reaksionare të Lindjes së Mesme, veçanërisht me regjimin vrasës të Saudit. Kjo gjë është semundje për Shtetet e Bashkuara./ globalresearch/ Gazeta Impakt