Bota

Një tullac për Shtëpinë e Bardhë: Cory Booker shpall kandidaturën për president amerikan

epa07335774 (FILE) - US Democratic Senator from New Jersey Cory Booker responds to a question from the news media in the subway of the US Capitol in Washington, DC, USA, 03 October 2018 (Reissued 01 February 2019). According to reports on 01 February 2019, Democratic Senator of New Jersey Cory Booker announced running for the 2020 Presidential elections. EPA-EFE/SHAWN THEW

Senatori demokrat Cory Booker njoftoi të premten se ai do të kandidojë për presidencën e Shteteve të Bashkuara në zgjedhjet e vitit 2020.

Demokrati nga New Jersey u tha në mbështetësve në një video-mesazh se ai do të punojë për të rivendosur unitetin e SHBA në një kohë të ndarjeve të thella politike.

Kështu, Booker hyri në listën e gjatë të kandidatëve për nominimin presidencial nga radhët e demokratëve.

Megjithëse është spekulluar për një kohë të gjatë se mund të jetë një kandidaturë e mundshme, ai nuk është ndër favoritët.

Gjatë verës priten debatet e para të Partisë Demokratike, ndërsa lista zyrtare e kandidatëve duhet të publikohet në vjeshtë.

Në shkurt të vitit të ardhshëm, do të fillojë votimi i parë i partisë dhe kandidati presidencial do të shpallet në një konventë partiake në korrik.

Zgjedhjet presidenciale do të zhvillohen më 3 nëntor 2020.