Mesut Ozil është sulmuar vetëm pse është musliman

Observatori Kombëtar Kundër Islamofobisë ka vlerësuar shumë profiling fetar të një prej futbollistëve më të mirë muslimanë, Mesut Ozil.

Nëpëmjet një publikimi në faqen zyrtare Observatori tregon se sa e kanë sulmuar futbollistin Gjerman me origjinë turke vetëm pse ai është musliman dhe nuk ka heshtur asnjëherë për padrejtësitë që ju bëhen muslimanëve kudo në botë.

“Ai humbi 22 milionë euro partneritet me Adidas për shkak se ngriti zërin kundër krimeve të Kinës ndaj muslimanëve ujgurë.

Ai e humbi vendin e tij në ekipin Kombëtar të Gjermanisë për shkak se vlerësonte lartë figurën e Presidentit turk Recep Tayyip Erdoğan.

Ai e humbi vendin e tij nga Klubi ku luante për shkak se nisi fushatën EDHE JETA E MUSLIMANËVE KA RËNDËSI (ngjashëm me Black Lives Matters).

Ai është më shumë sesa thjeshtë një futbollist!
Zoti e forcoftë dhe e bekoftë Mesut Özil. Amin!

#we_love_mohammad_ﷺ_challenge“, shkruan Observatori.

/GazetaImpakt/

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne