Bota

Omar: SHBA rishqyrtim ndihmës vjetore të Izraelit

Përfaqësuesja demokratike Ilhan Omar ka thënë se miliarda dollarë amerikane ndihmë për Izraelin duhet të lidhen me trajtimin e palestinezëve, duke i kërkuar Uashingtonit të rishqyrtojnë fondet për regjimin e Tel Avivit, i cili është i angazhuar në shtypjen e popullit palestinez.

Omar tha që kongresi duhet të rishqyrtojë ndihmën vjetore amerikane të akorduar për Izraelin, pasi regjimi i ndaloi gratë e Kongresit Mysliman Ilhan Omar dhe Rashida Tlaib të udhëtojnë në Jeruzalem dhe Bregun Perëndimor të pushtuar.

“Ne i japim Izraelit më shumë se $ 3 miliardë dollarë në ndihmë çdo vit. Kjo parashikohet që ata të jenë një aleat i rëndësishëm në rajon dhe demokracia e vetme në Lindjen e Mesme. Por mohimi i vizitës së anëtarëve të kongresit të zgjedhur siç duhet nuk është në përputhje me të qenit aleat, dhe tu mohosh miliona njerëzve lirinë e lëvizjes ose të shprehjes ose të vetëvendosjes nuk është në përputhje me të qenit një demokraci, “tha Omar në konferencën për shtyp në St. Paul, Minn.

Antarja e Komitetit të Punëve të Jashtme të Shtëpisë së Bardhë, deklaroi gjithashtu se ndihma amerikane duhet të varet nga veprimtaria e Izraelit në Palestinë.

Omar tha: “Ne duhet të kërkojmë, si aleat të Izraelit, që kryeministri i vendit Benjamin Netanyahu  dhe qeveria e tij të ndalojë zgjerimin e vendbanimeve në tokat palestineze dhe të sigurojë të drejtat e plota për palestinezët nëse duan tu japim ndihmat”.

Ndihma ushtarake amerikane për Izraelin është rritur shumë gjatë viteve të fundit ndërsa forcat e regjimit janë angazhuar në shkelje të qarta të të drejtave të njeriut kundër palestinezëve në Gaza dhe krahina të tjera.

Shtetet e Bashkuara dhe Izraeli nënshkruan një marrëveshje në shtator 2016 ku Izraeli do të merrte 38 miliard dollarë ndihmë ushtarake gjatë dekadës së ardhshme, paketën më të madhe të ndihmës në historinë e SHBA.

Izraeli njoftoi të enjten se do të ndalojë një vizitë nga Tlaib dhe Omar, të dy anëtare demokrate të Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA, për kritikat e tyre ndaj Izraelit.

Vendimi i Izraelit duket se është një vendim i pashembullt kundër anëtareve amerikane të kongresit. MadjeAIPAC, një grup lobues pro-Izraelit në Uashington, kritikoi Izraelin për ndalimin e dyshes për të udhëtuar atje,

Omar të hënën shprehu mirënjohje për “solidaritetin” nga demokratët e tjerë që kanë shprehur zemërim ndaj vendimit të Izraelit për ndalimin e saj dhe Tlaib. Përfaqësuesit Alexandria Ocasio-Cortez (D-N.Y.) dhe Mark Pocan (D-Wis.) kanë bërë thirrje të përmbahen nga vizita në Izrael derisa të shkojnë të gjithë anëtarët e Kongresit.

Por Omar u bëri thirrje ligjvënësve të tjerë të kongresit që të vizitojnë Izraelin për të parë se çfarë ndodh me “miliona dollarë” që SH.B.

A i dërgon në ndihmë Izraelit.

“Unë si ligjvënëse besoj, që kemi detyrimin ta shohim realitetin atje për veten tonë. Ne kemi një përgjegjësi të bëjmë mbikëqyrje mbi politikën e jashtme të qeverisë sonë dhe atë që ndodh me miliona dollarë që dërgojmë në ndihmë. Kështu që unë do t’i inkurajoja kolegët që të vizitojnë Izraelin” tha Omar./gazetaimpakt/presstv