Rajoni

Osmani përplaset ashpër me deputetin serb, Simiç: Nuk kam kërkuar votën tuaj për t’u bërë kryetare e Kuvendit

Në seancën e sotme të Kuvendit të Kosovës, nuk kanë munguar përplasjet mes deputetëve por edhe në mes të kryetares së Kuvendit, Vjosa Osmani dhe deputetëve të Listës Serbe.

Osmani dhe deputeti Igor Simic janë përplasur ashpër lidhur me zgjedhjen e Osmanit në krye të Kuvendit.

Simic akuzoi Osmanin se ka ndjekur deputetët serbë, korridoreve të Kuvendit për t’i siguruar votat.

E kjo deklaratë e tij nxiti reagimin e kryeparlamentares e cila tha se kjo është një gënjeshtër.

“Dua t’ju përkujtoj zonja kryetare se kur sulmoni në këtë mënyrë deputetët dhe ministrat e Listës Serbe, se në pozitën në të cilën jeni tash keni ardhur duke iu falënderuar veçmas votave të Listës Serbe. Po ua përkujtoj se në korridoret e kësaj ndërtese keni vrapuar që të siguroni dhjetë vota për zgjedhjen tuaj dhe atëherë nuk ishte në pyetje as politika e Listës Serbe dhe as veprimet e saj. Përnjëherë kjo ndryshoi dhe këtë ju mund ta shpjegoni”, tha Simic.

Ai ka mohuar pohimet se zëvendëskryeministri Goran Rakic ka vepruar në kundërshtim me ligjet e Kosovës për shpalljen e gjendjes së karantinës në veri, duke vepruar kështu në pajtim me urdhrat e Serbisë dhe presidentit të saj Aleksandar Vuçiç.

Simiç është shprehur kundër projekt-rezolutës së propozuar nga kryetarja Osmani, duke thënë se ajo është e papranueshme dhe shkelet e drejta e deputetëve të Listës Serbe për të vepruar në pajtim me interesat për qytetarët serb.

Pas kësaj reagoi kryetarja e Kuvendit të Kosovës Vjosa Osmani e cila i quajti gënjeshtra pohimet e Simiç se ajo ka kërkuar votën e Listës Serbe për t’u zgjidhur kryetare e Kuvendit.

“Unë kurrë në jetën time nuk e kam ndjekur askënd korridoreve për asnjë votë. Kjo është një gënjeshtër e madhe nga ana juaj. Nëse kur më keni votuar, keni menduar se unë do të përkrah këdo që i bashkohet presidentit Vuçiç në beteja diplomatike e politike, e keni pasur gabim. Të gjithë e dinë se s’keni votuar për mua si person, por për themelimin e institucioneve”, tha Osmani./tpz

OPINIONE