Bota

Pakistani dënon me vdekje oficerët ushtarakë për spiunazh

Ushtria e Pakistanit ka dënuar njërin nga oficerët me vdekje dhe një tjetër deri në 14 vjet “burgim rigoroz” për spiunazhin dhe rrjedhjen e informacionit të ndjeshëm ndaj agjencive të huaja të spiunazhit.

Një mjeku civil gjithashtu iu dha dënimi me vdekje.

Shefi i ushtrisë pakistaneze, Qamar Javed Bajwa, konfirmoi dënimet me vdekje për Brigadierin në pension Raja Rizwan dhe Wasim Akram, një mjek i punësuar në një “organizatë të ndjeshme”, thuhet në një deklaratë të mediave të ushtrisë.

Zyrtari i dytë, gjeneral-lejtnant Javed Iqbal, u burgos për 14 vjet.

Të tre burrat u gjykuan nën Aktin e Ushtrisë së Pakistanit dhe Aktin Zyrtar Sekret, shtoi deklarata.

Ushtria pakistaneze rrallë zbulon dënimet e tilla, megjithëse thotë se procesi i përgjegjshmërisë brenda ushtrisë është i rëndë./arbresh