Emisioni IMPAKT Opinion

Palestina refuzon Kosoven, apo Kosova refuzon Palestinen?

Ne videon me poshte Dr. Olsi Jazexhi denoncon lajmin e rreme qe Radio Evropa e Lire ka hapur kunder Palestines me titull: “Palestinezët kundërshtojnë anëtarësimin e Kosovës në Interpol”. Dr. Jazexhi tregon qe ka nje konspiraci nga media islamofobe per ti treguar palestinezet si anti-kosovare. Dr. Jazexhi i cili ka kontaktuar shume diplomate dhe autoritete palestineze tregon qe faktet jane ndryshe. Palestinezet jane gati qe te njohin dhe mbeshtesin Palestinen, por autoritetet kosovare nuk guxojne te bejne nje gje te ketille. Autoritetet kosovare te cilat marrin urdhera nga amerikanet dhe i lepihen Izraelit jo vetem qe refuzojne njohjen e Kosoves nga Palestina, por ne te kundert sulmojne partite politike palestineze – te cilat i shpallin terroriste, i deklarohet Izraelit te gatshem qe te cojne ambasaden ne Jeruzalem dhe bejne cfare te kerkojne okupatoret izraelite kunder Palestines. Dr. Jazexhi tregon qe fushata e Fake News e mediave islamofobe te cilat genjejne per Palestinen nuk guxojne qe te thone qe edhe Izraeli, Vatikani, Greqia, Rumania etj jane kunder Palestines. Pas lajmeve te rreme qe pretendohet se Palestina refuzon Kosoven qendrojne media islamofobe te cilat akuzojne me kot Palestinen. Dr. Jazexhi i apelon autoriteteve kosovare qe te bejne njohje reciproke me Palestinen, ne menyre qe Palestina te mbeshtesi Kosoven ne te gjitha organizatat nderkombetare.

Me poshte mund te shikoni zv. ambasadorin e Palestines ne Tirane z. Hani Husein i cili thote ne minuten 50 deri ne fund qe ne kerkojme te njohim Kosoven, por Kosova refuzon:

 

OPINIONE