Shqiperia

Pamjet e frikshme të Tiranës bëhen virale/ Mërtiri: Qytet i përbindshëm

Dy fotot të Tiranës u bënë virale në rrjetet sociale në orët e fundit.

E para tregon një qytet tejet të ndotur, me një re smogu që i rri mbi kokë qytetit nga cepi në cep.

E dyta tregon një ‘monstër’ betoni, që nga qendra e deri në periferi.

Sot Tirana është një nga qytetet më të ndotura në Europë dhe një nga më kaotikët. “Tirana sot është një qytet i përbindshëm. I shëmtuar, kaotik, asfiksues, pa asnjë hapësirë për qytetarët. Tirana është qyteti që na e vodhën,” shkruan gazetari dhe sociologu Ergys Mërtiri.

.tpz