Bota

Parlamenti Evropian miraton rezolutën që dënon Kinën për trajtimin e Ujgurëve në Xinjiang

Parlamenti Evropian miratoi të enjten një rezolutë që dënon burgosjen masive të ujgurëve në rajonin autonom Xinjiang (XUAR) të Kinës dhe përsëriti thirrjen e saj për qasje të pandërprerë në rajon për gazetarë të pavarur dhe vëzhgues ndërkombëtarë.

Rezoluta u miratua një ditë pasi parlamenti prezantoi Çmimin Sakharov 2019, çmimin e tij të lartë për të drejtat e njeriut, vajzës së studiuesit të burgosur Ujgur, Ilham Tohti për “luftën për të drejtat e pakicës ujgure të Kinës” në XUAR, ku autoritetet besohet se kanë ndaluar rreth 1.8 milion ujgurë dhe muslimanë të pakicave të tjera të akuzuara për strehimin e “pikëpamjeve të forta fetare” dhe “politikisht jo korrekte” në një rrjet të gjerë të kampeve të internimit që nga Prilli 2017.

“Parlamenti Evropian dënon me forcë dërgimin e qindra mijëra ujgurëve dhe kazakistanasve në ‘kampe të riedukimit’ politik mbi bazën e një sistemi policimi parashikues”, thuhet në rezolutë.

“Parlamenti i bën thirrje qeverisë kineze që t’i japë fund praktikës së ndalimit arbitrar pa akuza, gjykim ose dënim për një vepër penale të anëtarëve të minoriteteve ujgure dhe Kazake, të mbyllin menjëherë të gjitha kampet dhe qendrat e ndalimit dhe lirojnë pa kushte të arrestuarit”.

Rezoluta kërkon gjithashtu që autoritetet kineze ” të lejojnë hyrje të lirë, kuptimplotë dhe të papenguar” në XUAR për anëtarët e mediave dhe vëzhguesit ndërkombëtarë, përfshirë Komisarin e Lartë të Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut, duke shtuar se Bashkimi Evropian dhe shtetet anëtare të tij “duhet të marrë drejtimin” gjatë Këshillit të ardhshëm të U.N. për të Drejtat e Njeriut për krijimin e një misioni të gjetjes së fakteve në Xinjiang.

Ndërsa Pekini fillimisht mohoi ekzistencën e kampeve, Kina këtë vit ndryshoi qasje dhe filloi t’i përshkruajë objektet si “shkolla me konvikte” që ofrojnë aftësim profesional për ujgurët, dekurajojnë radikalizmin dhe ndihmojnë në mbrojtjen e vendit nga terrorizmi.

Raportimi nga Shërbimi ujgur i RFA-së dhe organizatat e tjera të mediave, megjithatë, kanë treguar që ata që ndodhen në kampe janë të ndaluar kundër vullnetit të tyre dhe i nënshtrohen indoktrinimit politik, përballen me trajtim të ashpër nga mbikëqyrësit e tyre dhe durojnë dieta të dobëta dhe kushte joigjenike në objektet shpesh të mbingarkuara.

Pika të tjera të renditura në rezolutë përfshijnë thirrjen e parlamentit në Kinë për të liruar menjëherë dhe pa kushte Tohtin dhe aktivistët e tjerë të fushatave të të drejtave, avokatët, gazetarët dhe peticionistët e të drejtave të tjera për të cilat ai tha se ishin ndaluar vetëm për shprehjen e liri të fjalës së prej tyre, dhe për të siguruar që familjet dhe avokatët e tyre nuk i nënshtrohen torturave ose keqtrajtimeve të tjera.

Tohti, një ish-profesor i ekonomisë në Universitetin Qendror për Kombësitë në Pekin, u dënua me burgim të përjetshëm për “separatizëm” nga Gjykata Popullore e Ndërmjetme Urumqi në XUAR më 23 shtator 2014, pavarësisht se kishte punuar për më shumë se dy dekada për të nxitur dialog dhe mirëkuptim midis Ujgurëve dhe Han Kinez.

Rezoluta gjithashtu shprehu shqetësimin për ngacmimin e Ujgurëve jashtë vendit nga autoritetet kineze në mënyrë që t’i detyrojë ata të veprojnë si informatorë kundër Ujgurëve të tjerë, të kthehen në XUAR, ose të heshtin për situatën atje, ndonjëherë duke i arrestuar familjarët në shtëpi e tyre.

Ai dënoi intensifikimin e strategjive të kontrollit në rajon të mbështetur nga metodat e mbikëqyrjes teknologjike, si dhe raportet për përdorimin e mundshëm të punës së detyruar nga kampet e internimit në zinxhirin e furnizimit të kompanive ndërkombëtare, dhe i kërkoi qeverisë kineze që menjëherë të publikojë një listë të të gjithë atyre që janë në paraburgim, të cilët janë liruar dhe që janë zhdukur.

Rezoluta i bën thirrje Parlamentit Evropian “të miratojë sanksione dhe ngrirje të pasurive, nëse ato konsiderohen të përshtatshme dhe efektive, kundër zyrtarëve kinezë përgjegjës për hartimin dhe zbatimin e politikës së ndalimit masiv të ujgurëve dhe muslimanëve të tjerë turq në Xinjiang dhe për orkestrimin e një shtypje të rëndë”.

Ajo shënon për herë të tretë në pak më shumë se një vit që parlamenti adresoi situatën në XUAR me një rezolutë.

Kalimi u mirëprit

Grupi i mërgimit i Kongresit Botëror të Ujgurëve (WUC) me qendër në Mynih mirëpriti miratimin e rezolutës të enjten, për të cilën tha se “demonstron vendosmërinë e saj dhe të BE-së për të ndërmarrë një veprim domethënës për të ndaluar krimet e Kinës kundër ujgurëve si krime kundër njerëzimit”.

Grupi tha në një deklaratë se miratimi i rezolutës dhe dhënia e së mërkurës e Çmimit Sakharov për Tohti “i dërgon një mesazh të qartë qeverisë kineze se BE është e gatshme të ndërmarrë hapa konkret për të mbyllur kampet e internimit dhe për të ndaluar përndjekjen e ujgurëve dhe grupeve të tjera etnike në Turkistanin Lindor, “duke përdorur një emër të preferuar nga shumë ujgurë për t’iu referuar atdheut të tyre historik.

Dolkun Isa, presidenti i WUC, i tha Shërbimit Ujgur të RFA-së se miratimi tregon që Parlamenti Evropian “nuk do të qëndrojë duarkryq” pasi Kina kryen abuzime të të drejtave në XUAR.

“Tani ujgurët mendojnë se nuk jemi vetëm dhe se kemi më shumë miq dhe mbështetës në botë në dëshirën tonë të përbashkët për të drejtat e njeriut dhe demokracinë”, tha ai.

Më parë të enjten, zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Kinës, Geng Shuang e quajti Tohti një “terrorist” dhe nuk pranoi të konfirmojë statusin e tij gjatë një konference të rregullt shtypi në Pekin pasi vajza e tij, Jewher Ilham, tha në ceremoninë e ndarjes së çmimit Sakharov se ajo nuk e dinte nëse ai është akoma gjallë dhe nuk kishte dëgjuar lajme për të që nga viti 2017.

Geng mohoi gjithashtu njohjen e çmimit të të drejtave, sipas një raporti të Agjensisë France-Presse, ashtu siç bëri Ministria e Jashtme në tetor kur u shpall çmimi.

“Unë nuk e di çmimin që përmendët”, tha Geng, duke shtuar se Tohti ishte “një kriminel i dënuar sipas ligjit nga një gjykatë kineze”.

“Ne shpresojmë që palët përkatëse duhet të respektojnë punët e brendshme dhe sovranitetin gjyqësor dhe të mos ndihmojnë në publikimin e çështjes së padenjë të një terroristi”, shtoi ai./Gazetaimpakt/rfa/