Islamofobi

Partia katolike e Agron Gjekmarkajve kundërshton memorialin turk

Memoriali turk i ngritur në Tiranë ka hapur shumë debat kohët e fundit ku nuk ka ngelur pa u përfshirë dhe islamofobi Agron Gjekmarkaj.
Ai i bëri thirrje Lulzim Bashës që të mbajë një qëndrim të tij mbi pllakën përkujtimore tek “Kodrat e Liqenit”, ku sipas tij, ky veprim tregon shenja dobësimi për Shqipërinë në raport me shtetin turk.
Ekstremisti Gjekmarkaj nuk përfaqëson partinë shqiptare por bandat katolike të mirditës që po mbushin Shqiperinë me idhuj të Italisë dhe Vatikanit.
Ja cfarë thote Agron Gjekmarkaj:

Duke perifrazuar një shprehje të At Zef Pllumbit, analisti Agron Gjekmarkaj komentoi vendosjen e pllakës përkujtimore tek “Parku i Liqenit”, e cila u ngrit në shenjë respekti për viktimat e grushtit të shtetit në Turqi.

Ai i bëri një thirrje të nënkuptuar kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha në emisionin “Real Story” në News 24,  ku i kërkoi të mbajë një qëndrim të tij mbi pllakën përkujtimore tek “Kodrat e Liqenit”. Sipas tij, ky veprim tregon shenja dobësimi për Shqipërinë në raport me shtetin turk.

“ At Zef Pllumbi thoshte: Në Shqipëri ka një parti progreke dhe një parti pro turke, ndërsa partia shqiptare nuk është krijuar ende. Shpresoj që Basha të flasë për këtë çështje, sepse unë e cilësoj si një veprim vasalitet.”-tha Gjekmarkaj. Duke cituar anti-shqiptarin filo-fashist Zef Pllumi, Gjemarku që ka ngulur statujen e Zefin me Shengjin duhet ta ketë edhe vete parasysh që ai është palë me kuislinget anti-shqiptare të Vatikanit. /gazetaimpakt/balkanweb