Shqiperia

Pas takimit me Ramën, Basha mbledh aleatët në selinë blu

Kryetari i PD, Lulzim Basha, duke folur gjate nje proteste te organizuar nga opozita perpara godines se Kryeministrise, ku kane kerkuar doreheqjen e kryetarit te Kuvendit Ilir Meta, pas akuzave te deputetit Tom Doshi./r/n/r/nLeader of the Albanian opposition Democratic Party and mayor of Tirana Lulzim Basha gestures as he speaks in front of the government building in Tirana on March 12, 2015, during a ruing a rally to demand the resignation of the Parliament speaker. The Albanian opposition requests the resignation of Parliament Speaker Ilir Meta, the junior ally in the government coalition and that of Socialist Prime Minister Edi Rama following accusations from a Socialist MP that Meta had commissioned assassinations. Meta maintains that the charges, which are being investigated by the Prosecution office, are fabricated.

Pas takimin në Presidencë me kryeministrin Edi Rama, kreu i opozitës Lulzim Basha ka mbledhur krerët e partive aleate në selinë e Partisë Demokratike.

Paraditen e sotme, Basha u takua me Ramën në Presidencë me ndërmjetësimin e Presidentit Bujar Nishani, i cili ishte gjitashtu i pranishëm në takimin që zgjati 3 orë.

Basha ishte i shoqëruar nga Edi Paloka, kreu i grupit parlamentar të PD-së, ndërsa Rama nga Gramoz Ruçi, kreu i grupit parlamentar të PS-së.

Tryeza ka përfunduar pa një marrëveshje të mirëfilltë, por duket se dy liderët, Rama dhe Basha, kanë rëndë dakord që mund të zhvillojnë një takim tjetër mes tyre.

Etiketa