Bota

Peniani: Amerika po luan me zjarrin

Në përgjigje të manovrave të përbashkëta Uashington-Seul, Koreja e Veriut e interpretoi Gadishullin Korean në një depo bërthamore të municionit dhe tha se ky veprim dëshmon se Uashingtoni po luan me zjarrin.

Rrjeti kombëtar radioteleviziv japonez (NHK) njoftoi se Koreja e Veriut ka lëshuar një deklaratë, duke thënë se manovrat e përbashkëta Uashington-Seul dëshmojnë për një ‘lojë me zjarrin’. Mediat gjithashtu parashikuan që Peniani ndoshta do të nisë një test të ri raketash në datën e përvjetorit të themelimit të pushtetit më 9 shtator./ PT

OPINIONE