Bota

‘Përgatitja për luftë’: Kreu i Kinës paralajmëron komandën ushtarake të kombit mbi Tajvanin

Të enjten, presidenti kinez Xi Jinping urdhëroi grupin ushtarak të vendit që vëzhgon Detin e Kinës Jugore dhe Tajvanin për “përgatitjen e luftës”, në një kohë kur tensionet midis Kinës dhe SHBA vazhdojnë të rriten mbi çështjet tregtare dhe zgjerimin e Pekinit në Paqësor.

“Është e nevojshme të forcohet misioni […] dhe të përqendrohen përgatitjet për luftë”, tha presidenti kinez, i cili u citua nga transmetuesi shtetëror CCTV të enjten gjatë një inspektimi të Komandës së Teatrit Jugor (një nga pesë zonat e luftës) në provincën Guangdong.

“Ne duhet të rritim stërvitjet e gatishmërisë ushtarake, stërvitjet e përbashkëta dhe stërvitjet konfrontuese për të rritur aftësitë e ushtarakëve dhe përgatitjet për luftë”, shtoi presidenti. Komanda e Teatrit Jugor është përgjegjëse për aktivitetet e monitorimit në Detin e Kinës Jugore, një nga rajonet detare më të kontestuara ushtarake në botë.

Pretendimet e gjera territoriale të Pekinit në ujërat, të cilat përfshijnë ishujt, bankat, shkëmbinjtë dhe rrugët detare, sfidohen nga Vietnami, Malajzia, Filipinet, Brunei dhe Tajvani. “Ne duhet të rritim ushtrimet e gatishmërisë ushtarake, stërvitjet e përbashkëta dhe ushtrimet konfrontuese për të rritur aftësitë e ushtarakëve dhe përgatitjet për luftën”, shtoi Xi, njoftoi të premten South China Morning Post (SCMP).

Të enjten, gjatë ceremonisë së hapjes së Forumit Xiangshan, Wei Fenghe, ministri i Mbrojtjes i Kinës dhe një anëtar i Këshillit të Shtetit, vuri në dukje se “Kina do të marrë hapa vendimtarë pavarësisht nga kostoja për të ruajtur integritetin e saj territorial dhe për të penguar përpjekjet për të ndarë Tajvanin nga vendi. ” Kina e konsideron Tajvanin vetëqeverisës si pjesë të territorit të saj dhe pretendon sovranitetin mbi të. Tajvani, ende mban emrin e qeverisë së epokës së para-komunizmit, Republikës së Kinës, kontrolli territorial i të cilit kufizohet në ishull në përfundim të luftës civile në vitin 1949, kur Republika Popullore e Kinës u themelua në Pekin.

Marrëdhëniet SHBA-Kinë u përkeqësuan edhe më tej muajin e kaluar kur SHBA deklaroi se një shkatërrues kinez doli afër përplasjes me USS Decatur, pasi ky i fundit po kryente një “operacion lirie të navigimit” brenda 12 miljeve detare të ishujve Spratly të largët, aktualisht të pretenduara nga Kina, njoftoi më parë Sputnik. Sipas Collin Koh, një hulumtues në Shkollën e Studimeve Ndërkombëtare S. Rajaratnam në Universitetin Teknologjik Nanyang në Singapor, komentet e Xi-së kishin më shumë gjasa të theksonin pretendimet territoriale të Pekinit në rajonet e kontestuara.

“Kjo ka të ngjarë të synojë si një sinjal për SHBA-të në veçanti dhe për çdo parti që Pekini e percepton të jetë duke shkaktuar provokim [në ujërat e kontestuara],” raportoi Koh, njoftoi SCMP.

Analisti Zhou Chenming me bazë në Pekin u pajtua.

“Shtetet e Bashkuara pritet të kryejnë më shumë liri të ushtrimeve të lundrimit në rajonin e Detit të Kinës Jugore dhe për shkak se nuk i njeh të drejtat e [Pekinit] për ishujt artificialë, si Mischief Reef. , “tha ai.

Burimi: Sputniknews/ Gazeta impakt

OPINIONE