Bota

‘Përshëndetje, Jack’: Shpërthen Ministri i Jashtëm Iranian pas bllokimit të llogarive të iranianëve “të vërtetë”

Ministri i Jashtëm iranian Mohammad Javad Zarif ka akuzuar Twitter për “mbylljen” e llogarive të iranianëve pas keqidentifikimit të tyre si “propaganda” të përfshirë në fushatat e ndikimit.
“Twitter ka mbyllur llogaritë e iranianëve të vërtetë, duke përfshirë prezantuesit televizivë dhe studentët, sepse duket se janë pjesë e një ‘operacioni influencimi’,” shkroi ministri në Twitter të dielën.

Në postin e tij, Zarif ka etiketuar CEO dhe bashkë-themeluesin Jack Dorsey, duke sugjeruar që gjiganti i teknologjisë duhet të monitorojë propagandën aktuale të përdorur për “ndryshimin e regjimit”, të lëshuar kundër qeverisë iraniane.
Muajin e kaluar, Twitter bllokoi rreth 300 llogari për “angazhimin në manipulime të koordinuara”, shumë prej të cilave, sipas kompanisë, “kanë origjinën” nga Irani.

Firma Cybersecurity FireEye, e cila analizoi aktivitetin iranian në platformën e mediave sociale, pretendoi se Teherani përdorte llogaritë e rreme për të përhapur tema “anti-saudite, anti-izraelite dhe pro-palestineze” midis audiencës amerikane, britanike, latino-amerikane dhe të Lindjes së Mesme. Llogaritë e rreme gjithashtu dyshohet se mbështetën qëndrimin e Iranit për marrëveshjen bërthamore të vitit 2015 ose Plani i Përbashkët i Përbashkët i Veprimit, pasi Presidenti Donald Trump u tërhoq nga marrëveshja në maj.

Irani i kishte mohuar të gjitha akuzat për përdorimin e fushatave të fshehta të informacionit në mediat sociale. “Pretendime të tilla janë qesharake dhe janë pjesë përbërëse e thirrjeve publike të SHBA për ndryshimin e regjimit në Iran dhe janë një abuzim i platformave të mediave sociale”, tha në gusht Alireza Miryousefi, zëdhënëse e Misionit Iranian në OKB.

Në të njëjtën kohë, sipas një raporti nga Al Jazeera që u citua nga Zarif, Twitter ka shumë përdorues aktivë me pak pasues dhe foto të përgjithshme të profilit që cicërojnë “pothuajse ekskluzivisht në opozitë” ndaj qeverisë iraniane dhe mbështesin grupin e opozitës në mërgim, Muxhahid-e Khalq (MEK).

Gjatë muajve të fundit, Twitter ka qenë subjekt i shqyrtimit dhe kritikave për mënyrën sesi pezullon përdoruesit. Politikanët amerikanë kërcenonin kompaninë për mosbindjen e duhur për të ndaluar “fushatën e dezinformatave ruse” dhe gjuhën e urrejtjes, ndërkohë që shitoret konservatore dhe aktivistët akuzuan punonjësit e Twitter se kishin paragjykime anti-konservatore.

Jack Dorsey mohoi çdo paragjykim brenda kompanisë, por pranoi se Tëitter në të kaluarën ishte i tmerrshëm në shpjegimin e politikave të tij ndaj publikut.

Burimi: Rt.com/ Gazeta impakt