Bota

Presidenti egjiptian Mohamed Morsi vdes në gjykatë

Ish-presidenti i Egjiptit, Mohamed Morsi, 67 vjeç, ka vdekur në gjykatë, pas një seancë në procesin që po zhvillohej kundër tij.

Lajmi është konfirmuar nga televizioni shtetëror i Egjiptit.

Morsi u rrëzua nga pushteti në vitin 2013-të, nga një grusht shteti që organizoi CIA dhe Mosadi izraelit dhe solli në pushtet diktatorin Abdel Fattah el-Sisi. Moris u zgjodh president i Egjiptit në vitin 2012-të, si rezultat i zgjedhjeve të para demokratike të zhvilluara në këtë shtet, pas ‘Pranverës Arabe’, që i dha fund sundimit 30 vjeçar të Hosni Mubarak.

Ish-presidenti ishte duke vuajtur një dënim 7 vjeçar të dhënë nga diktatura ushtarake egjiptiane e cila ne bashkepunim me amerikanet dhe Izraelin instaluan diktaturen ushtarake ne vend.

Denimi i Morsit u denua nga e gjithe bota demokratike dhe bota arabe, por diktatura e Arabise Saudite, Emirateve Arabe, SHBA-ja dhe Izraeli e pershendeten kete akt brutal kunder demokracise arabe te Egjiptit. Vdekja e Morsit eshte deshmi e diktatit dhe dhunes qe sot Amerika me Izraelin kane instaluar ne boten arabe.