Bota

Presidenti i Iranit: Imperializmi amerikan më i rrezikshëm sesa koronavirusi për bashkësinë ndërkombëtare

Presidenti iranian Hassan Rouhani thotë se Imperializmi amerikan është një virus, i cili është “më i rrezikshëm” sesa koronavirusi i ri për bashkësinë ndërkombëtare.

“Kombet e pavarura dhe ato që kërkojnë liri si Irani dhe Venezuela kanë qenë gjithmonë nën presion si rezultat i kërkesave të tepërta të shtetasve amerikanë dhe ngacmimit”, tha Rouhani të hënën në një telefonatë me Presidentin e Venezuelës Nicolas Maduro.

“Irani dhe Venezuela kanë vite që i rezistojnë me sukses virusit agresiv dhe të vjetër të SHBA përmes solidaritetit dhe zgjerimit të bashkëpunimit”, shtoi ai.

Në vërejtjet e tij, presidenti iranian tregoi planet dhe masat e vendit për të kundërshtuar koronavirusin vdekjeprurës, i njohur gjithashtu si KOVID-19, dhe për të përmbushur nevojat e tij, përfshirë në lidhje me prodhimin e kompleteve të testimit diagnostikues, dhe shprehu gatishmërinë e Teheranit për të ndarë përvoja e saj në luftën kundër virusit me Caracas.

Rouhani theksoi rëndësinë e forcimit të mëtejshëm të bashkëpunimit dypalësh, duke thënë, “Zgjerimi i bashkëpunimit dhe marrëdhënieve midis dy vendeve sigurisht që do t’i shërbejë interesave të kombeve iraniane dhe Venezuelës”.

Irani, shteti më i goditur nga koronavirusi i përhapur në Lindjen e Mesme, ka bërë çmos të përmbajë sëmundjen e frymëmarrjes pavarësisht vështirësive të krijuara nga sanksionet e SHBA.

Mbështetur nga Forcat e Armatosura, qeveria iraniane ka ngritur spitale të improvizuara, ka rritur prodhimin e artikujve higjienikë, ka prezantuar masa paraprake, ka rritur testet e koronavirusit dhe ka filluar një proces ekzaminimi mbarëkombëtar për të zbuluar pacientët dhe izoluar ato.

Të martën, Babak Shokri, zëvendës i Hulumtimit në Universitetin Shahid Beheshti të Teheranit, tha se kutitë e testit diagnostikues të koronavirusit, të zhvilluar në vend, ventilatorët me peshë të lehtë dhe maskat, së shpejti do të hyjnë në fazën e prodhimit në masë.

Komentet e tij erdhën pasi Ali Akbar Velayati, drejtuesi i Spitalit Masih Daneshvari në Iran, një nga qendrat kryesore mjekësore që trajtojnë pacientët me infeksionin e koronavirusit në Teheran, tha se Irani ka prodhuar për herë të parë ilacin viral pasi vazhdon luftën e tij kundër pandemicë KOVID- 19.

“Për fat të mirë, ilaci është prodhuar për herë të parë në Shkollën e Farmacisë të Universitetit Mjekësor Shahid Beheshti dhe është vënë në dispozicion të Spitalit Masih Daneshvari … për t’u përdorur për trajtimin e pacientëve me koronavirus”, tha Velayati.

Teherani ka thënë vazhdimisht se nuk kërkon ndihmën e Uashingtonit në luftë, por dëshiron që ai të heqë sanksionet e tij të paligjshme ekonomike në mënyrë që Irani të mund të mobilizojë burimet e veta për të trajtuar pandeminë.

Administrata e Donald Trump jo vetëm që ka kundërshtuar thirrjet ndërkombëtare në SHBA javët e fundit për të ndaluar sanksionet e saj drakoniane ndaj Iranit, por madje edhe ka rritur masat kufizuese ndaj Republikës Islamike.

Uashingtoni ri-vendosi sanksionet e tij ndaj Teheranit në maj 2018 pasi la njëanshmërisht një marrëveshje historike të miratuar nga KB me Iranin dhe pesë fuqi të tjera të mëdha, Mbretëria e Bashkuar, Franca, Rusia, Kina dhe Gjermania.

Maduro: Irani dhe Venezuela u bashkuan në luftën kundër imperializmit

Presidenti Venezuelas, nga ana e tij, tha se Teherani dhe Caracas kanë qenë gjithmonë të bashkuar dhe në të njëjtin front në betejën kundër imperializmit.

Maduro gjithashtu përshëndeti arritjet e mëdha të bëra nga Irani në luftën e saj kundër koronavirusit, duke thënë se të gjitha vendet tani janë angazhuar në një betejë të përbashkët kundër kovid19.

Presidenti Venezuelës tregoi gjithashtu gatishmërinë e vendit të tij për të përfituar nga përvoja e Iranit në luftën kundër infeksionit të koronavirusit./Gazetaimpakt/presstv/