Bota

Prifti pedofil kapet lakuriq në makinë me vajzën 10-vjeçare, policia e arreston në flagrancë

Policia italiane ka vënë në pranga një prift pedofil. 70-vjeçari Don Paolo Glaentzer u kap në makinë me një vajzë 10-vjeçare. Prifti ka pranuar aktin skandaloz dhe për këtë ai u pezullua nga puna e tij si peshkop. Për vajzën e cila prej kohësh është ndjekur nga shërbime sociale, është organizuar mbështetje psikologjike.
Don Glaentzer, pastor i një kishe të dioqezës së Firences, në kufi me provincën e Prato, por që nuk i përkasin klerit fiorentin, u arrestua nga policët me akuzë, dhunë seksuale e rënduar. Duke pasur parasysh moshën e madh të priftit, Prokurori Publik i Pratit ka urdhëruar arrestimin shtëpiak.

Prifit u gjet i zhveshur në makinë me fëmijën

Ishte ora rreth 22:00 e mbrëmjes së të hënës. Prifti kishte ndaluar në parkingun e një supermarketi në rrugën në mes të famullisë dhe në shtëpisë së vajzës, të famullisë e tij. Një banor i zonës ka vënë re dy me makinë në një zonë të errët. Së bashku me babanë e vajzës, iu afruan makinës dhe, pasi panë vajzën me pantallona të ulura poshtë, hapën derën dhe e nxorën vajzën jashtë, gjithashtu duke njoftuar fqinjët.
Menjëherë një grup i vogël i banorëve të zonës është mbledhur në parking. Ka pasur rritje të tensionit dhe ofendime, prifti u bllokua dhe vetëm ndërhyrja e një patrulle karabinierësh e pengoi atë nga sulmoni i të pranishmëve. Kjo nuk ishte hera e parë që ai merrte me vete fëmijën. Prifti u çua në stacionin e policisë dhe ai pohoi se kjo nuk ishte hera e parë që diçka e tillë kishte ndodhur, por ai tha se edhe për të kuptuar marrëdhënien e tij me si një marrëdhënie emocionale. Episodet, më shumë se një, kishin ndodhur gjithmonë në makinën e tij, gjatë udhëtimit midis famullisë dhe shtëpisë së vajzës. Përkrahja psikologjike iu ofrua të miturës. Karabinierët e Signa po kryejnë gjithashtu hetime për të përcaktuar nëse ka viktima të tjera të priftit i cili duhej të largohej nga famullia në shtator./ opinion

OPINIONE