Shqiperia

Procedohet mjeku 64-vjeçar, i vdiq pacienti nga pakujdesia

Procedohet penalisht një mjek për mjekim ta pakujdeshem. Mjeku 64 vjecar ka kryer nje ndërhyrje kirurgjikale ndaj një pacienti me inicialet K.R. 63 vjeç i cila ka humbur jeten disa ditë pas ndërhyrjes .

Mjeku eshte me opune pranë QSUT dhe akuzohet për pakujdesi.

Në njftimin e policisë thuhet se: Procedimi ndaj tij filloi pasi ditën e sotme, rreth orës 08:20 në banesën e tij në lagjen nr 9 Korçë, ka ndërruar jetë shtetasi K.R, 63 vjeç, i cili kishte kryer një ndërhyrje kirurgjikale më datë 16.05.2018 në QSUT-Tiranë, nga mjeku i lartpërmendur, për të cilin familjarët e të ndjerit dyshojnë se ka kryer mjekim të pakujdesshëm.

Materialet për veprime të mëtejshme i kaluan Prokurorisë të Rrethit Gjyqësor Korçë.