Bota

Protesta/ Tullumbaci “Trump” fluturon mbi Londër gjatë vizitës së presidentit amerikan

A six-meter high cartoon baby blimp of U.S. President Donald Trump is flown as a protest against his visit, in Parliament Square in London, England, Friday, July 13, 2018. Trump is making his first trip to Britain as president after a tense summit with NATO leaders in Brussels and on the heels of ruptures in British Prime Minister Theresa May's government because of the crisis over Britain's exit from the European Union. (AP Photo/Matt Dunham)

Presidenti amerikan Donald Trump, ka vizituar Mbretërinë e Bashkuar, ku është pritur nga kryeministrja May. Por vizita e tij është pritur me protesta të shumta, sepse shumë qytetarë britanikë e konsiderojnë presidentin një racist dhe mizogjen. Një nga format e protestës kundër Trump, ka qenë një tullumbac gjigand që e portretizonte presidentin si një foshnje qaraman të veshur me pelena, me një telefon në duar, me të cilin shkruan postimet e tij në Twitter.

Tullumbaci u lëshua rreth orës 9:30 në Westminster dhe qëndroi në 30 metra lartësi për rreth dy orë, duke shkaktuar të qeshura dhe brohorima nga spektatorët.

Protestuesit kishin marrë leje nga kryetari i bashkisë së Londrës, Sadiq Khan, i cili e kishte lejuar fluturimin e tullumbacit si një e drejtë e protestuesve për tu shprehur ndaj qëndrimeve të presidentit.