Pse ka dy organizata ‘Drejtësia për kurdët’? Lidhjet dhe grupet e bashkëpunuese në gjeopolitikë!

Nga David Miller

Drejtësia për kurdët është një grup jofitimprurës me bazë në SHBA, i krijuar në vitin 2017. Ai thotë se është një nismë “franko-amerikane”, “e krijuar për të mbrojtur një mik besnik të Perëndimit: popullin kurd”.

Elementi francez i grupit drejtohet nga agjitatori i famshëm pro-luftës dhe “filozofi” vetëvlerësues Bernard-Henri Levy, i cili është president. Kryetari amerikan është Dr. Thomas S. Kaplan, i cili është anëtar i Këshillit të Marrëdhënieve me Jashtë dhe i lidhur me Qendrën “Belfer” të Universitetit të Harvardit, ku krijoi programin Recanati-Kaplan “Miqtë e Inteligencës”.

Siç dihet, Shkolla Kennedy e Harvardit në të cilën bazohet ky program është thelbësore për të siguruar mbulim akademik për ambiciet perandorake të SHBA. Kur shikohet lista shumë e gjatë e anëtarëve të Këshillit Këshillimor, këto interesa evidentohen mirë. Ka më shumë se dhjetë ish-zyrtarë ushtarakë ose kundër terrorizmit, duke përfshirë,

 • Gjenerallejtënant Graeme Lamb, ish-drejtor i Forcave Speciale të Mbretërisë së Bashkuar
 • Gjenerali Stanley A. McChrystal, ish-komandant i Komandës së Përbashkët të Operacioneve Speciale të Shteteve të Bashkuara
 • Gjenerali David H. Petraeus, ish-drejtor i Agjencisë Qendrore të Inteligjencës
 • Robert Richer, ish Zëvendës Drejtor i Asociuar i Operacioneve të Agjencisë Qendrore të Inteligjencës

Lidhjet me ushtrinë perëndimore dhe agjencitë e inteligjencës janë udhëzuese, por elementi më zbulues i këshillit këshillimor është përbërja e tij jashtëzakonisht e fortë neokonservatore dhe sioniste, duke përfshirë:

 • Islamofobët e njohur Ayaan Hirsi Ali dhe Caroline Fourest;
 • Neokonistët kryesorë Bill Kristol dhe Anne Appelbaum;
 • Drejtorët e shumë grupeve lobuese sioniste si Lidhja Anti-Shpifje, Instituti Hebre për Sigurinë Kombëtare të Amerikës, Komiteti Hebre Amerikan, Instituti i Kërkimeve të Politikës së Jashtme të Bashkuar kundër Iranit Bërthamor;
 • Britania e Madhe përfaqësohet mirë nga sionistë të linjës së ashpër, duke përfshirë Mick Davis të “Apeli i bashkuar hebre i Izraelit”, Jonathan Mendelsohn dhe Stuart Polak, të dy lobistë për një kohë të gjatë të “Izraelit” të lidhur respektivisht me Miqtë e Punës të Izraelit dhe Miqtë Konservatorë të Izraelit. Dyshja janë gjithashtu të dy drejtorë të “Marrëveshjet e Abrahamit”, një kompani në Mbretërinë e Bashkuar e përkushtuar për të çuar përpara normalizimin e entitetit sionist.

Sigurisht, edhe Levy edhe Kaplan janë ekstremistë të njohur sionistë, por ka edhe lidhje të tjera. Në raportin e tij vjetor të vitit 2021, ai zbulon se i dha 100,000  paund “MEMRI”, mbikëqyrësit të medias sioniste të drejtuar nga një ish-kolonel në forcat okupuese sioniste.

A është kjo drejtësi për kurdët apo objektivat e politikës së jashtme sioniste?

Ndërkombëtarë Progresivë?

Drejtësia për kurdët ka një aleat në dukje të pamundur në një grup radikal të krahut të majtë të quajtur “Progresivët Ndërkombëtarë”. Të dy bashkërisht i dërguan një letër institucioneve të BE-së ku bënin thirrje për heqjen e Partisë së Punëtorëve Kurdë si një grup terrorist. Nënshkruesit përfshinin disa nga majtistët kryesorë në botë.

 • Ken Loach – regjisor, MB
 • Leila Chaibi – deputete, GUE/NGL, Francë
 • Massimiliano Smeriglio – eurodeputeti S&D, Itali
 • Slavoj Zizek – Filozof, Slloveni
 • Vittorio Agnoletto – Doktor – Ish eurodeputet, Itali

Një numër partish dhe grupesh të majta nënshkruan në bllok letrën ose si degë ose rajone, duke përfshirë:

 • DIE LINKE – Erlangen/Erlangen – Hochstadt, Gjermani
 • Shoqata e Distriktit të DIE LINKE – Monchengladbach, Gjermani
 • Partia Feministe – DIE FRAUEN, Gjermani
 • Fraksioni DIE LINKE – Monchengladbach, Gjermani
 • PRC – Partia e Rithemelimit Komunist-E Majta Evropiane, Itali
 • Organizata Guevarist Revolucionare dhe Rinia Guevariste, Argjentinë
 • Rote Hilfe e.V., Gjermani
 • Sinistra Italia- Itali
 • Qendra për të Drejtat e Grave në Chiapas, Meksikë
 • Këshilli Rinor i Popullit Maya K’iche (CPK), Guatemalë

Megjithatë, rezulton se pavarësisht se ka të njëjtin emër dhe një adresë pothuajse identike në internet, (justiceforkurds.org vs. justiceforkurds.info) kjo “Drejtësia për kurdët” është një organizatë tjetër.

Por çfarë është Ndërkombëtarët Progresivë? Është krijimi i dy grupeve të tjera: Lëvizja Demokracia në Europë (DiEM25) dhe Instituti Sanders. Instituti Sanders është organizata e krijuar nga senatori demokrat i Vermontit, Bernie Sanders. Pjesa më e madhe e parave të dhuruara për Sanders për garën presidenciale u devijuan në krijimin e Institutit Sanders. Mes atyre që i dhuruan Sanders ishin punonjës në kompanitë më të mëdha të armëve në SHBA. Politico raportoi në vitin 2016 se fushata e Sanders “pranoi të paktën 310,055 dollarë nga punëtorët e lidhur me mbrojtjen, më shumë se çdo kandidat presidencial republikan që nga fillimi i ciklit të fushatës 2016”. Në ciklin e vitit 2020, u raportua se senatori Bernie Sanders “ka mbledhur më shumë kontribute për fushatën presidenciale nga burime të industrisë së mbrojtjes se çdo kandidat tjetër, përfshirë Donald Trump. Kjo është sipas të dhënave për financimin e vitit 2020 në faqen e internetit OpenSecrets.org.

Të majtët kryesorë perëndimorë duke përfshirë Jeremy Corbyn, Cornel Ëest, Noam Chomsky, Slavoj Zizek, Yanis Varoufakis dhe Naomi Klein shërbejnë në “Këshillin” e tij. Ata ulen së bashku me një numër individësh nga Jugu global, emrat e të cilëve janë të njohur nga lëvizja “alter-globalizimi”, si Nnimmo Bassey dhe Ëalden Belloë, si dhe ish-presidenti ekuadorian Rafael Correa. Nuk është e qartë se sa nga anëtarët e Këshillit janë në dijeni të analizës së organizatës të paraqitur këtu.

Gjithashtu në “Ndërkombëtarët Progresivë” kanë staf me një rekord të drejtimit të lëvizjeve sociale të krahut të majtë, si lëvizja Corbyn në MB. James Schneider ishte drejtor i komunikimit për Corbyn dhe në grupin e dyshuar “të majtë” “Momentum”. Ai kryen të njëjtin rol në Ndërkombëtarët Progresivë”.

Shkrimtari britanik Phil Bevin e ka përshkruar modelin e Schneider-it për mënyrën sesi forcat “progresive” duhet të organizohen si “antidemokratike” duke argumentuar se “gjithsesi i ngjan rolit aktual që luan ‘Ndërkombëtarët Progr”sivë” si një organizatë ombrellë aspiruese që bashkon të majtën kuq-jeshile. ndërkohë që e drejton atë në rrugën e imperializmit, siç është përcaktuar nga kompleksi i inteligjencës OJQ”. Bevin e pa nga afër funksionimin e Schneider-it si këshilltar komunikimi i Corbyn-it si udhëheqës i Partisë Laburiste, pasi ai gjithashtu punonte në zyrë.

Një pikë kyçe e ndryshimit midis dy grupeve është se versioni francez/SHBA promovon Partinë Demokratike të Kurdistanit (KDP). Në të kundërt, letra e hapur për PKK-në tregon një orientim tjetër drejt mbështetjes së operacionit të CIA/SHBA-së për të pushtuar një pjesë të Sirisë dhe për të vjedhur rezervat e saj të naftës. Ndërkombëtarët Progresivë, ndonëse është i butë ndaj Sionizmit, është blerë plotësisht në operacionin e CIA-s në “Rojava”.

Vetë entiteti sionist është ambivalent për PKK-në dhe operacionin “Rojava”. Në vitin 2017, kryeministri Benjamin Netanyahu tha: “Izraeli e kundërshton PKK-në dhe e konsideron atë si një organizatë terroriste”. Kjo u interpretua si goditje e ish-zëvendës shefit të shtabit të IDF, Yair Golan, i cili kishte thënë se nuk e konsideronte PKK-në një grup terrorist.

Megjithatë, në vitin 2022, Mossad kërcënoi inteligjencën turke se “Izraeli” “është i gatshëm të bashkëpunojë me PKK-në nëse Ankaraja vazhdon mbështetjen e saj për krahun ushtarak të Hamasit”. Kjo erdhi pasi tre agjentë të Mossad u arrestuan në Turqi në vitin 2022 për spiunazh.

Në korrik 2022, Ministria e Inteligjencës e Iranit njoftoi se një ekip sabotazhi i arrestuar nga forcat e sigurisë kishte planifikuar të hidhte në erë një qendër “të ndjeshme” të industrisë së mbrojtjes në Isfahan. Të arrestuarit i përkisnin grupit opozitar “marksist” kurd iranian Komala, i cili thuhet se ishte rekrutuar nga Mossad. Komala është një grup “i majtë” nga “Kurdistani” iranian me një krah të armatosur që rifilloi “luftën e armatosur” kundër Republikës Islamike në vitin 2017 dhe në vitin 2018, hapi një zyrë lobimi në Uashington DC. Në vitin 2021, pati raportime për përleshje të armatosura midis Komala dhe PKK.

Kjo mund të shpjegojë një farë mënyre përse entiteti sionist është në dy mendje për Rojava dhe PKK, por ai është një mbështetës entuziast i çdo fraksioni kurd që mund të ndjekë interesat e tij në Turqi, Irak, Siri ose Iran. Ndërkohë, versioni i “Drejtësia për Kurdët” i lidhur me PKK-në dhe “Ndërkombëtarët Progresivë” janë plotësisht në krahun që do pushtimin e Sirisë të udhëhequr nga SHBA dhe vjedhjen e burimeve të saj të naftës.

Ne mund të shohim në këtë shkrim të dy grupeve me të njëjtin emër një histori rreth mënyrave të ndryshme në të cilat OJQ-të që bëjnë fushatë e mund të lidhen deri në pikën e të qenit grupe prerëse ose grupe të përparme me ambiciet gjeopolitike të Pentagonit dhe/ose CIA-s nga njëra anë dhe regjimi sionist nga ana tjetër./Gazetaimpakt/ almayadeen/

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne