Bota

Putin: Nuk ka shtete të pavarura në botë

Europa nuk mund të kundërshtojë vendosjen e raketave të SHBA, edhe nëse është në kundërshtim me interesat e tyre, sepse asnjë vend nuk mund të jetë me të vërtetë i pavarur këto ditë, beson Vladimir Putin.

Presidenti rus mendon se “bota moderne është bota e ndërvarësisë” dhe këto ditë nuk ka vende me të vërtetë të pavarura.

“A mendoni se vendet evropiane duan raketa në Evropë? Askush nuk dëshiron. Por ata heshtin. Ku është sovraniteti i tyre? “ Pyeti Putini gjatë vizitës së tij në Soçi.

Parlamenti i BE-së, tha ai, bën më shumë vendime në emër të vendeve anëtare sesa ” Supremi Sovjetik i BRSS në emër të republikave përbërëse” prapë në ditët e sotme.

Nuk ka shtete plotësisht të pavarura në botë.

Të enjten udhëheqësit nga Rusia, Turqia dhe Irani u mblodhën në qytetin e Soçit të Detit të Zi për të diskutuar mënyrat e dhënies fund të krizës së Sirisë. Bisedimet u zhvilluan mes një bisede armiqësore që dilte nga një takim i SHBA dhe aleatëve të saj në Varshavë, ku ata folën për marrjen e tyre të Lindjes se Mesme.

Gjatë takimit në Soçi, Presidenti turk Rexhep Tayyip Erdogan dhe homologu i tij iranian Hassan Rouhani shprehën dyshime mbi planin e Uashingtonit për të hequr trupat e stacionuara me forcat kurde në Sirine veriore. Por Putini dukej se ishte më optimist se terheqja do të ndodhte së shpejti.

Pas përfundimit të samitit në Siri, Putini qëndroi në Soçi për të mbajtur bisedime me udhëheqësin bjellorus  Aleksandër Lukashenko./ RT/ Gazeta Impakt