Putin: Rusia dhe Liga Arabe mund të ndihmojnë në zgjidhjen e problemeve të rajonit

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, tha se pas disfatës së DEASH-it në Siri dhe Irak, me Ligën Arabe mund të ndihmojnë për procesin e zgjidhjes politike dhe të ristrukturimit në rajon.

Sipas një deklarate nga Kremlini, Putin ka publikuar një mesazh me rastin e samitit 29-të të Ligës Arabe që mbahet në Arabinë Saudite.

Duke rikujtuar se takimi po mbahet kur Lindja e Mesme dhe Afrika e Veriut po kalojnë në një periudhë të vështirë, Putin tha se konfliktet e armatosura në Siri, Irak, Libi dhe Jemen vazhdojnë të marrin jetë.

Ai theksoi se këto vështirësi kërkojnë përpjekje kolektive të koordinuara të komunitetit ndërkombëtar, ndërsa theksoi se është rritur kërkesa për struktura shumëpalëshe siç është Liga Arabe.

“Ne së bashku mund të ndihmojmë në përshpejtimin e proceseve të zgjidhjeve politike dhe të ristrukturimit në Siri dhe Irak dhe mund të ndihmojmë në zgjidhjen e çështjeve jetësore në kushtet që lindin pas disfatës së forcave kryesore të DEASH”, tha Putin, duke theksuar se Rusia është gati për bashkëpunim me Ligën Arabe për sigurinë rajonale.

Pasi ka theksuar se duhet të vazhdohet lufta kundër grupeve terroriste nën respektimin e sovranitetit dhe integritetit territorial të shteteve arabe, Putin vijoi me këto fjalë: “Normalizimi në afat të gjatë në Lindjen e Mesme është i pamundur pa zgjidhjen e problemit palestinez. Pozicioni i Rusisë është i pandryshuar. Të gjitha çështjet që lidhen me territoret palestineze, duke përfshirë edhe çështjen e Jerusalemit, duhet të zgjidhen në kuadër të negociatave të drejtpërdrejta Palestinë-Izrael, të bazuara në rregullat universale ligjore, duke përfshirë rezolutat e Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara dhe Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, dhe me përfshirjen e iniciativës paqësore arabe të Ligës Arabe”./ trt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne