Bota

Putin: Zonat e konfliktit për disa thjesht janë një biznes fitimprurës

Presidenti rus Vladimir Putin tha se furnizimet në mënyrë klandestine me armë në zonat e konfliktit janë të motivuara nga fitimet dhe jo nga konsideratat gjeopolitike.

Duke folur në një komision për eksportin e armëve në Moskë, Putin theksoi se ndërsa shitja e armëve është një biznes me shumë miliardë dollarë për Rusinë, siguroi se shitja e tyre nuk duhet të dëmtojë kurrë stabilitetin e rajoneve në të cilat armët janë dorëzuar. Ai tha se kjo qasje ishte e kundërta me atë të “disa aktorëve në tregun e armëve”, duke mos përmendur fajtorët, por duke iu referuar SHBA-së dhe disa prej aleatëve të tyre, shkruan televizioni shtetëror rus.”Në vend të një lufte të mirëfilltë kundër grupeve terroriste, ne shohim një simulim të kësaj lufte derisa linjat e pakontrolluara të armëve rriten. Një ditë armët shkojnë në të ashtuquajturat opozitarë të moderuar në këtë apo atë vend, dhe të nesërmen ata janë në duart e radikalëve dhe terroristëve”, tha Putini. “Duket se zonat e konfliktit janë bërë për disa thjesht një biznes fitimprurës, një lidhje në zinxhirin e skemave” gri “të furnizimit të armëve me vendet dhe rajonet që vuajnë nga paqëndrueshmëria ushtarake dhe politike”. SHBA dhe aleatët e saj si Turqia, Katari dhe Arabia Saudite kanë mbështetur grupe të armatosura që kundërshtojnë qeverinë e presidentit sirian Bashar Asad gjatë gjashtë viteve të kaluara, duke përfshirë furnizimet klandestine të armëve dhe pajisjeve ushtarake. Në shumë raste, këto armë përfunduan në duart e grupeve terroriste, duke përfshirë ISIS dhe Frontin Al-Nusra./ PT