Rajoni

Qani Nesimi i ka ngrene buken turkut, por duane ia ben Skenderbeut

Qani Nesimi nga fshati Dobrosht i Tetovës qe eshte shkolluar në Fakultetin Teologjik në Samsun te Turqise dhe pasi ka zbritur ne Tetove eshte bere myfti i qytetit, tregon me se miri sindromin skenderbegist te shqiptareve, te cilet edhe pse i rrit dhe edukon turku, me pas duane ia bejne kryqit.

Me rastin e dekorimit te halldupit Sulejman Rexhepi me titullin “Kalores i Urdherit te Skenderbeut” nga skraparliu Ilir Meta, Qani Nesimi i cili ne myftinine e tij ka shume besimtare turq, torbesh, gorane dhe shqiptare qe e duan Turqine, duke abuzuar me detyren ka marre guximin te flasi ne emer te tyre dhe uroj Sulejman Rexhepin per kete titull anti-islamik qe ai ka marre. Keta besimtare te revoltuar i kane shkruar gazetes tone duke i dhene dokumentin qe po botojme me poshte.

Ndersa Sulejman Rexhepi kete titull e ka dhurate nga ish-muslimani i konvertuar ne katolik dhe sherbetori i Vatikanit, Fahri Balliu, urimi nga Qani Nesimi per Sulejman Rexhepin jo vetem qe eshte nje turp dhe akt anti-islamik i paprecedent, por cenon edhe vete ligjet e Maqedonise dhe emrin e besimtareve te nderuar te Tetoves. Tetovaret te cilet po reagojne ne forumet sociale kunder ketij turpi, akraballij te tyre kane turqit dhe Turqine dhe jo serbo-shqiptarin Skenderbe. Filmi me i preferuar i Tetoves eshte Kurtlar Vardisi me Polat Alemdarin, dhe jo filmi rus “Skenderbeu” me Akaki Haroven.

Me poshte eshte letra e Qani Nesimit i cili mesa duket enderron qe edhe vete te vari nje dite ne qafe kryqin e Skenderbeut. Gazeta jone i lutet katolikut elbasanas me emer turk, Fahri Balliut, qe te marre Qani Nesimin dhe Sulejman Rexhepin sa me pare ne Vatikan, ti ktheje ne fene e Nene Terezes dhe ti pagezoje ne katolik, dhe mundesisht Qani Nesimin Vatikani ta caktoj Ipeshkv te Tetoves, ndersa Sulejman Rexhepin Ipeshkv te Skopjes.