Shqiperia

Qetësohuni njerëz! Sheshi Skënderbej nuk u shpall më i bukur, garuesit linin shumë për të dëshiruar

Ditën e djeshme Bashkia e Tiranës, vuri në lëvizje të gjitha kontaktet e saj me mediat për të bërë të ditur lajmin se Sheshi Skënderbej ishte vlerësuar me çmimin e parë në një event në Barcelonë.

Mes rreshtave thuhej se kjo ishte një arritje e madhe për të gjithë shqiptarët, dhe një vlerësim i jashtëzakonshëm për transformimin e Tiranës nga ana e Erion Veliajt.

Vetë Veliaj ishte më shumë se entuziast për këtë çmim, ku nuk harronte të falenderonte dhe frymëzuesin e tij Edi Rama.

Po në të vërtetë, çmimi që u dha ishte për hapësirën më të mirë publike për vitin 2018, dhe konkurrentët linin shumë për të dëshiruar.

Një sqarim më të gjerë për këtë e ka dhënë gazetari Dritan Laçi në reagimin si më poshtë:

Lali Eri sapo mashtroi serish opinionin publik duke shitur lajmin qe kinse ne Barcelone Sheshi “Skenderbej” fitoi cmimin sheshi me i bukur ne Evrope. Nuk e di sa te fyer ne dinjitetin e tyre do te ndiheshin sheshet ne Rome, Firence, Berlin, Prague e gjetiu po te degjoni sharlatanin kryetar te Bashkise se Tiranes qe shemtiren simoter te shesheve te mesiperme e shet si kryeveper te arkitektures moderne. Gjithsesi kthehemi te fakti.

Eshte e vertete qe Sheshi Skenderbej sot mori cmimin e pare ne nje bienale. Por jo si sheshi me I bukur me Evrope. Por si hapesire publike. Dhe e dini me ke konkuroi. Shikoni fotot e meposhtme per te kuptuar mashtruesin Erion Veliaj. Dhe nje gje te fundit per ta sqaruar.

Konkursi per Hapesirat Publike qe mbahet ne Barcelone eshte nje nga qindra bienalet qe mbahen ne Evrope ne harkun e nje viti. Ju mendoni se Bienalja e Barcelones udheton neper Evrope ne kerkim te projekteve me te bukura. Jo jo eshte Lali Eri qe sheshin e con ne 100 bienale dhe diku do dale nje çmim. Keshtu funksionon. Me siguri cunat ne bashki po e bejne gati kroniken qe Sheshi Skenderbej eshte sheshi me I bukur ne Evrope. Do ta degjojne shpesh ne vazhdim ashtu si Tirana qe na doli nje nga 10 qytetet me te bukura ne Evrope.

(E.K/FAXWEB.AL)