Shqiperia

Rama anullon pjesëmarrjen në Forumin e Torontos, pas protestës të shqiptaro-kanadezëve

Albania's Prime Minister Edi Rama speaks at the EBRD Western Balkans Investment Summit in London on February 26, 2018. Six prime ministers from the Western Balkans gathered at the EBRD headquarters in London for the EBRD Western Balkans Investment Summit. / AFP PHOTO / Daniel LEAL-OLIVAS (Photo credit should read DANIEL LEAL-OLIVAS/AFP/Getty Images)

Kryeministri Edi Rama nuk është më në listën e folësve dhe nuk do marrë pjesë në Forumin Ndërkombëtar Ekonomik të Amerikave. Ky lajm u konfirmua për Exit.al nga organizatorët e Forumit.

Kryeministri kishte planifikuar, fillimisht, të merrte pjesë në këtë aktivitet, pjesë e edicionit të 13-të të Forumit të përvitshëm Botëror të Torontos, i cili do të zhvillohet më 4-6 shtator, por sipas një zëdhënësi të aktivitetit ai nuk do të marrë pjesë.

Konfirmimi për anullimin e pjesëmarrjes së tij erdhi pesë ditë pasi një grup sipërmarrësish dhe intelektualësh shqiptaro-kanedazë i dërguan një letër Presidentit të Forumit Global të Torontos, Nicholas Remillard, ku i shprehën mospëlqimin e tyre për ftesën ndaj kryeministrit shqiptar.

Në letër argumentohej se si Rama ka “degraduar zhvillimin e demokracisë.. [dhe] e ka zhytur ekonominë dhe gjithë vendin e tij në korrupsion dhe informalitet”.

Ata e quajtën ftesën ndaj Kryeminsitrit për të folur në aktivitet një “xhest të dyshimtë inkurajues” ndaj kryeministrit dhe një “gabim që bie ndesh me parimet dhe vlerat” e vetë Forumit.

18 firmëtarët e letrës janë sipërmarrës, mësuesë, financierë, gazetarë, drejtues shoqatave civile, avokatë, artistë, shkrimtarë, si dhe ish-politikanë socialistë.

Çështje të tjera të ngritura në letër ishin “rrënimi i plotë” i ekonomisë shqiptare, lulëzimi i krimit të organizuar, i cili ka korruptuar çdo nivel të qeverisjes, tenderat dhe PPP-të mashtruese dhe grabitqare dhe mungesën e investitorëve të huaj si pasojë e “administratës së korruptuar dhe mungesës së sistemit të drejtësisë”.

Letra përshkruan blerjen e votave në zgjedhjet e përgjithshme të vitit 2017, përmes blerjes së votave dhe frikësimit të votuesve në bashkëpunim mes kriminelëve, politikanëve dhe zyrtarëve publikë.

Në të theksohet gjithashtu keqpërdorimi i reformës në drejtësi nga qeveria:

Zoti Rama drejton një nga regjimet më pak demokratike të periudhës pas-komuniste në Shqipëri—dhe ka minuar dhe abuzuar institucionet dhe procedurat demokratike në çdo hap. Me pretekstin e reformës në drejtësi, Zoti Rama ka shkatërruar sistemin e kontrollit dhe balancimit të pushteteve duke e lënë vendin pa Gjykatë Kushtetuese dhe Gjykatë të Lartë.

Në fund, autorët e letrës paralajmërojnë:

“Shqipëria është si një paralajmërim se çfarë mund të ndodhë kur, në emër të stabilitetit, shoqëritë perëndimore tolerojnë kapjen e institucioneve nga një shumicë politike e cila lejohet të qeverisë pa asnjë kontroll.”

Të enjten më 29 gusht, u mësua se Rama nuk do të merrte më pjesë në aktivitet, por njoftimi i pjesëmarrjes së tij shfaqet ende në kërkimin në Google, duke lënë të kuptosh se heqja është bërë vetëm së fundmi.

Exit.al kontaktoi organizatorët e aktivitetit në lidhje me pjesëmarrjen dhe mbajtjen e një fjalimi nga Kryeministri Edi Rama. Një zëdhënës i Forumit u përgjigj:

“Kryeministri i Shqipërisë e ka anulluar pjesmarrjen e tij në Forumin Global të Torontos. Ai nuk do të marrë më pjesë në këtë aktivitet”.

Kur u pyet mbi përmbajtjen e letrës dhe nëse kjo ishte arsyeja për anullimin e vizitës, zëdhënësi nuk pranoi të komentonte./ exit