Kultura Shqiperia

Rama do restauroje shtëpinë e kuislingut fashist Gjergj Fishta

Në 148-vjetorin e lindjes së poetit dhe shkrimtarit të madh, Gjergj Fishta, kryeministri Edi Rama ka publikuar disa projekte që Ministria e Kulturës do të realizojë në kujtim të figurës së tij.

Për çdo hap të rëndësishëm të jetës së tij, do të ketë një projekt.

Rama njofton se do të ndërtohet një memorial aty ku ka lindur At Gjergj Fishta, do të restaurohet banesa e tij, e cila është shpallur monument kulture, do të shpallet monument kulture Kompleksi i Kishës Françeskane, Kuvendi dhe shkolla, si dhe do të restaurohet biblioteka e saj në Shkodër.

Në Lezhë, në Kuvendin e Troshanit do të ndërtohet një kënd dedikuar Fishtës, selia e shoqërisë “Bashkimi” do të restaurohet, do të vendoset busti i tij, para Parlamentit ose në Bulevardin që mban emrin e tij në Tiranë.

“MIRËMËNGJES dhe me itinerarin kushtuar Gjergj Fishtës, ku nën kujdesin e Ministrisë së Kulturës, do të jetësohen projektet homazh të atit provokator dhe birit patriot të kulturës shqiptare, ju uroj një ditë të mbarë”, shkruan Rama.

Gjergj Fishta (Fishtë, 23 tetor 1871 – Shkodër, 30 dhjetor 1940) ka qenë frat françeskan, arsimtar, shkrimtar, përkthyes dhe po ashtu kryetar i komisionit për hartimin e alfabetit në Kongresin e Manastirit, anëtar i delegacionit të qeverisë Përmeti në Konferencën e Versajës dhe zëvendëskryetar i legjislativit shqiptar më 1921.

Pas dekadës së dytë të shek. XX, Fishta iu imponua kulturës shqiptare jo vetëm si shkrimtar (poet, dramaturg, prozator etj.), por edhe si kritik, historian i letërsisë dhe estet.

Për gjysmë shekulli ishte figura mbizotëruese e letërsisë shqipe, madje që kur ishte gjallë u kurorëzua “poet kombëtar”.

Pas vitit 1945, kur u vendos regjimi komunist, vepra e Fishtës u ndalua dhe qëndroi e tillë derisa u përmbys diktatura komuniste.

/Shqiptarja.com

OPINIONE