Shqiperia

Rama mbërrin në Gjermani, nuk e pret Merkel, por …

Kryeministri Edi Rama ka mbërritur pasditen e sotme në Gjermani, ku pritet të takohet me kancelaren Angela Merkel, kryetarin e Bundestagut dhe zyrtarë të tjerë.

Këshilltari i kryeministrit, Endri Fuga shpërndan këtë foto nga momenti i mbërritjes së Ramës në Gjermani, ku shihet ceremonia e pritjes. “Një ceremoni vërtet mikpritëse”, shkruan ai.

Por ajo që bie në sy është se Ramën nuk ka dalë ta presë Merkel, por ambasadori çka do të thotë se vizita nuk është zyrtare e kërkuar nga kancelarja gjermane, ndryshe do të kishte tjetër protokoll.

Rama do qëndrojë dy ditë në Gjermani, vizitë që i paraprin vendimit të qershorit për çeljen e negociatave për anëtarësim të Shqipërisë në BE, ndërsa takimi me Merkel do zhvillohet ditën e nesërme.