Bota

Raporti: Bin Salman do t’i shkonte pas Jamal Khashoggit me plumb

Princi i kurorës së Arabisë Saudite i tha një ndihmësi të lartë se do të shkonte pas Jamal Khashoggit “me një plumb” një vit përpara se gazetari disident të vritej në konsullatën e Stambollit.

Sipas një raporti të The New York Times, agjencitë amerikane të inteligjencës kapën një bisedë midis princit të kurorës dhe ndihmësit të tij, i cili zbuloi zhgënjimin e bin Salman ndaj kritikave të Khashoggi për qeverinë saudite dhe refuzimin e tij për t’u kthyer në mbretërinë nga SHBA.

Zyrtarët e CIA-s vendosën në nëntor se vrasja e Khashoggi ishte urdhëruar nga vetë bin Salman, megjithatë ky raport është prova më e drejtpërdrejtë që lidh princin e kurorës me vrasjen.

Raporti vjen një ditë përpara një afati përfundimtar të Kongresit për Shtëpinë e Bardhë për të paraqitur një raport nëse princi i kurorës në fakt e kishte urdhëruar vrasjen e Khashoggit dhe nëse synon të vendosë sanksione mbi sundimin de facto.

Pasi mohoi fillimisht çdo njohuri për zhdukjen e Khashoggi, mbretëria ka pranuar se një ekip e ka vrarë atë brenda misionit diplomatik, por e përshkroi atë si një operacion mashtrues që nuk përfshinte princin 33-vjeçar të kurorës.

Biseda u kap nga agjencitë e inteligjencës amerikane, si pjesë e përpjekjeve rutinë nga Agjencia e Sigurisë Kombëtare dhe agjencitë e tjera për të kapur dhe ruajtur komunikimet e liderëve globalë, duke përfshirë edhe ata aleatë, raportoi gazeta.

Megjithatë, ishte vetëm transkriptuar kohët e fundit, për shkak të përpjekjeve në rritje të inteligjencës amerikane për të gjetur prova bindëse që lidhnin princin me vrasjen.

Biseda u zhvillua midis princit të kurorës dhe një ndihmësi, Turki Aldakhil, në shtator 2017 rreth 13 muaj para vrasjes, tha gazeta.

Princi tha se nëse Khashoggi nuk mund të joshet që të kthehet në Arabinë Saudite, atëherë ai duhet të kthehet me forcë. Nëse asnjë nga këto metoda nuk ka funksionuar, atëherë ai do të shkojë pas Khashoggi “me një plumb”, vazhdon më tej raportimin e saj prestigjozja amerikane.

Shtetet e Bashkuara kanë vendosur sanksione ndaj 17 zyrtarëve sauditë për rolin e tyre në vdekjen e gazetarit, por Presidenti i SHBA, Donald Trump ka thënë se qëndron pranë princit të kurorës.

Raporti erdhi pasi një ekspert i të drejtave të njeriut i OKB-së duke shqyrtuar rastin tha se regjimi saudit “e kufizoi seriozisht dhe minoi” hetimin turk për vrasjen e Khashoggi.

Shefat e inteligjencës amerikane i kanë thënë Kongresit se Princi Mohammed me siguri urdhëroi vrasjen ose ishte në dijeni edhe pse Donald Trump dhe sekretari i shtetit, Mike Pompeo, kanë insistuar se provat nuk janë të plota dhe hetimet do të vazhdojnë. Pompeo u takua të enjten në Uashington me ministrin e Jashtëm të Arabisë Saudite Adel al-Jubeir.

E fejuara e Khashoggi Hatice Cengiz tha të premten se ajo do të mirëpriste një ndryshim në qasjen e Trump për vrasjen dhe mund të vizitojë SHBA-të në mars, pasi ka refuzuar më herët një ftesë nga presidenti. “Kongresi i SHBA rinovohet, anëtarët ndryshohen. Unë shpresoj. Ka ende shpresë. Unë besoj se kongresi i ri do ta ndjekë këtë çështje më afër, “tha Cengiz.

Rijadi ka mohuar se princi ishte i përfshirë. Prokurori publik saudit ka akuzuar 11 vetë për vrasjen, duke thënë muajin e kaluar se ai do të kërkojë dënimin me vdekje për pesë prej tyre. Emrat e të pandehurve dhe ato të avokatëve të tyre nuk janë zbuluar, dhe është gjithashtu e paqartë nëse të dyshuarit po mbahen në burgë.

Turqia ka kërkuar në mënyrë të përsëritur ekstradimin e të dyshuarve sauditë për gjyq në Stamboll, kërkesat e mohuara nga Riad, që thotë se ata do të përballen me drejtësinë brenda sistemit gjyqësor saudit.

Fahrettin Altun, drejtor i komunikimit për presidentin turk, tha: “Bota po shikon.”