Historia Opinion

Refuzoi 28 nentorin: Qeveria Rama terrorizon imam Armand Aliun

nga Gazeta Impakt

Fetvaja qe imam Armand Aliu beri para disa ditesh, ku imami i famshem shqiptar u apeloi besimtareve muslimane qe te mos festojne ndarjen e Shqiperise nga Turqia ne 28 nentor 1912, duket se ka alarmuar regjimin laik-katolik te Rilindjes. Nje grup hafijesh nga strukturat e antiterrorit, apo SHISH-it apo prokurorise (imam Aliu nuk e ka sqaruar nga vinin ata) kane marre ne pyetje imamin ne lidhje me fetvane e tij dhe shikimin ndryshe qe imam Aliu ka per historine. Ndersa deri me sot jemi mesuar qe repartet e injoranteve te antiterrorit (apo cunat e Saimir Tahirit te droges), SHISH-it, prokurorise etj ti arrestojne dhe keqtrajtojne besimtaret muslimane per ceshtje qe lidhen me xhihadin ne Siri, Izraelin apo Ameriken, rasti me i fundem ku imam Aliu eshte marre ne pyetje sikur te ishte kriminel vetem per faktin pse ai dha nje Fetva kunder festimit te ndarjes se Shqiperise nga Turqia perben nje precedent alarmues per lirine e mendimit dhe besimit ne kolonine NATO-iste te Shqiperise.

Terrorizimi psikologjik i imam Aliut nga policia sekrete e Rames per shkak te mendimit ndryshe mbi historine, apo per shkak se besimtaret muslimane, ashtu sikur Deshmimtaret e Jehovait, apo katoliket dhe protestantet globaliste refuzojne te pranojne festa pagane dhe nacionaliste si festa te tyre, perben nje precedent te papare dhe padegjuar ne historine e Shqiperise qe nga koha e diktatures komuniste. Ne regjimet liberal demokratike qe nga Spanja, Italia, Britania e Madhe dhe deri ne Amerike qytetaret kane te drejta ligjore qe te kundershtojne tabute e regjimeve te tyre dhe biles edhe te kerkojne per ndryshimin me mjete demokratike te regjimit. Referendumet per pavaresi ne Spanje, Britani, Bashkimin Evropian etj, tregojne qe ne boten demokratike njerezit kane te drejte te refuzojne festat dhe mitet qe regjimi u imponon atyre. Edhe ne Shqiperi sipas palo-kushtetutes qe ky vend ka, shqiptaret muslimane kane te drejte qe te jene me Haxhi Qamilin, Musa Qazimin, Esat Pashe Toptanin, sulltan Muratin dhe Mehmetin dhe kunder Ismail Qemalit, Enver Hoxhes, Edi Rames, Princ Vidit, Skenderbeut, Gjergj Fishtes dhe larove te tjere te historise.

Por ne rastin e qeverise laik-katolike Rama, ku keshilltare te kryeministrit tone jane apologjete te Fashizmit dhe kane heroj te tyre fashiste sikur Gjergj Fishta me shoke, sjellje te ketilla diktatoriale dhe fashiste nuk duhet te perbejne shume cudi. Regjimi Rama sillet si nje regjim anti-demokratik dhe fashist. Marrja ne pyetje e imam Armand Aliut per fetvane e tij kunder festimit te ndarjes se Shqiperise nga Turqia, eshte njesoj sikur gjyqet e inkuizicionit qe Tomas de Torquemada bente ne Spanjen katolike te mesjetes kur muslimanet dhe cifutet refuzonin Krishtlindjen por festonin Bajramin dhe Hanukkan. Dhe per kete refuzim ata konvertoheshin me dhune ne katolike apo digjeshin ne turren e druve. Me marrjen ne pyetje te imam Armand Aliut, repartet e antiterrorit apo SHISH-it po tregojne sesa idiote, antidemokratike, fashiste dhe injorante ata jane. Me poshte eshte komenti i imam Armand Aliut mbi kete incident fashist me te cilin ai eshte perballur:

Armand E. Ali is with Armand Ali.
15 hrs

Dje më erdhi ftesë zyrtare nga struktura të shtetit për një takim në formën e diskutimit pyetje-përgjigje të njëanshme dhe sot ju përgjigja. Takimi ishte i shkurtër dhe nuk zgjati më shumë sesa tre orë me nje pushim te madh në mes.
Ne pjesën e parë të takimit sa për hyrje, përfaqësuesit e shtetit u interesuan me hollësi për gjendjen time shëndetsore, ekonomime, shpirtërore dhe fetare.
Ndërsa gjatë pjesës tjeter të takimit u interesuan për Fetvanë e Pavarësisë që lëshova para pak ditësh. Donin të dinin rreth argumenteve fetare që kisha përdorur për të arritur deri tek ai gjykim fetar dhe mënyrën e arsyetimit me atë argument. Gjithashtu ju interesonte të dinin se kujt i drejtohej ai status. Jua qartësova atyre por dua tja qartësoj akoma më mirë kujtdo qe do lexojë këto fjalë se ai status si dhe gjithe postimet e tjera ne profilin tim i drejtohen besimtarëve muslimanë pasi më shumë se 95% e frendsave ne profilin tim janë besimtar muslimanë ndërsa nje numër i vogël i përkasin besimeve të tjera. Prandaj askujt nuk ja lejoj që ti përdori shkrimet e mia për qëllime te tjera.
Normalisht që shteti me të drejtë shqetësohet se përse në çështje te tilla delikate flas unë pa autorizimin dhe lejen e KMSH. Unë ju sqarova se jo vetem për këtë çështje por edhe për çdo çështje tjetër fetare mund të flas pa pasur nevojën për leje nga gylenistët e KMSH sepse kam studiuar dhe jam diplomuar për sheriat islam, se nuk ka asnje argument fetar që të më ndalojë dhe se unë nuk jam nën varësinë e KMSH.
E folura ime pa ferman nga KMSH dhe hapesira që fjala ime ka zënë ne media të ndryshme duke plotësuar vakuumin e krijuar nga gylenistët injorantë të KMSH është bërë fenomen shqetësues edhe për vetë gylenistët të cilët nuk mund ti japin zgjidhje këtij problemi. Jua kam thënë edhe herë të tjera privatisht ose publikisht dhe po jua përsëris edhe një herë. Fajin e keni vetë se nuk më keni lenë të qetë që të isha një imam i thjeshtë xhamie e ti mësoja xhematit çështjet elementare të besimit. Ju vetë u bërët pjesë e akuzave të rënda e të pa baza ndaj meje. Dëshiruat që me kallzime penale dhe shkresa qe dërguat në Prokurori të më poshtëroni e të më hidhnit pas hekurave të burgut si njeri të harruar e pa përkrahje. Por deshi Allahu tua kthej përmbys akuzat, kurthet dhe intrigat tuaja dhe mua të më lartësonte e jo të mē poshtërronte. Ndërsa juve po ju poshtërron Allahu nga dita ne ditë me vetë punët tuaja të ndyra që i mbuloni me petkun fetar me te cilat nuk punoni për Islamin dhe muslimanët por punoni për të realizuar direktivat e liderit tuaj Fetullac Kopekut. Do tju vijë fundi së shpejti inshaAllah juve dhe gjithe anëtarëve të FETO në Shqipëri. Allahu mund ti vonojë por nuk i harron zullumqarët. Ndërsa me mua ju ka ngecur sharra ne gozhdë.
Përsëri me të drejtë shteti shqetësohet se shkrimet dhe fetvatë e mia mund të bëhen shkak për nxitje të urrejtjes apo dhunës ndërfetare. Pasha Allahun sikur të kisha dashur ndonjëhere diçka të tillë, tashmë prej vitesh mund të kishtë plasur jo vetëm urrejtje dhe dhunë por ndoshta edhe luftë. Është fare kollaj të prishësh e shkatërrosh por është shumë e vështirë të ndreqësh e rregullosh. I Dërguari sal lAllahu alejhi ue sel lem na ka urdhëruar që të jemi çelësa te mirësisë dhe dryna të së keqes, e mos të jemi çelësa të së keqes dhe dryna të mirësisë. Ndërsa Allahu i Lartësuar na ka urdhëruar që mos të përhapim shkatërrimin në tokë pas rregullimit të saj. Vërtetë ky vend ku jetojmë ka shumë mirësi por pse ka edhe njëqind e një të zeza që duhen rregulluar prandaj unë dua të jem pjesë e rregullimit të këtij vendi e jo pjesë e shkatërrimit të tij.
Ky status i imi nuk ka aspak qellim “kërkimin e faljes” nga askush e as tërheqjen pas nga fetvaja ime. Fetvasë i përmbahem fjalë për fjalë dhe e deklaroj përsëri se besimtarët muslimanë kanë vetëm dy festa, Bajramin e Fitrit dhe Bajramin e Kurbanit. Çdo festë tjetër, me çfarëdolloj karakteri qoftë, nuk është veçse shpikje në fe, bidat, dhe çdo bidat është humbje. Këtë na ka mësuar i Dërguari sal lAllahu alejhi ue sel lem dhe kështu kanë vepruar edhe shokët e tij e të gjithë ata që i pasuan në rrugën e drejtë deri në ditën e sotme. Ndërsa kush nga besimtarët muslimanë do që të tregohet më patriot dhe atdhetar sesa të tjerët, le te festojë çfarë të dojë sepse gjithsecili do të japë llogari për veten e tij. Unë vetëm sa transmetova atë që na ka mësuar i Dërguari i Allahut (paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të).