Shqiperia

‘Reuters’ citon Bashën: Largimi i Ramës është i panegociueshëm…

Protesta e 8 kombëtare e opozitës, ka gjetur hapësirë në median prestigjioye ‘Reuters’. Raportuesi për ‘Reuters’ ishte Benet Koleka.

Mbështetësit e partive opozitare shqiptare u mblodhën të shtunën për të kërkuar nga Kryeministri Edi Rama që t’u hapë rrugën anketimeve të reja.

Qytetarët protestues u shpërndanë pas hedhjes së fishekëzjarreve dhe flakëve në polici, të cilët u përgjigjën me avionë të ujit dhe gaz lotsjellës.

Duke mbajtur postera që shkruanin ‘Rama ik’ ose ‘Thyej qafën!’, disa mijëra protestues u gëzuan kur udhëheqësi i Partisë Demokratike, Lulzim Basha tha se zgjedhjet vendore të 30 qershorit, të cilat ata i kishin bojkotuar, do të anulloheshin me dekret presidencial.

‘Beteja jonë do të vazhdojë deri në largimin e Edi Rama’, u tha Basha mbështetësve të tij ndërsa e mbyllën tubimin e tyre të tetë kombëtar kur liderët u kthyen në selinë blu.

Image

‘Largimi i Ramës është i panegociueshëm’, – shtoi Basha. Tubimi u zhvillua pak pas ditëve, kur një gazetë gjermane botoi përgjime duke treguar se si një trafikant i drogës në Durrës u tha zyrtarëve socialistë se si ai kishte planifikuar të detyronte mbështetësit e opozitës për të votuar për ta dhe për të ndihmuar një mik të bëhet ligjvënës.

Basha thotë se përgjimet i mbështesin pretendimet e tyre se socialistët e Ramës vodhën zgjedhjet parlamentare të 2017 për të marrë një mandat të dytë në pushtet, prandaj Rama duhet të japë dorëheqjen. Rama tha se përgjimet u zbuluan nga prokurorët të cilët nuk kishin përfunduar hetimet e tyre dhe kishin marrë përgjime për t’i përdorur politikisht në favor të partisë së tyre dhe për të shantazhuar qeverinë.

Pavarësisht thirrjeve nga BE dhe Shtetet e Bashkuara për bisedimet për të zgjidhur bllokimin, të dy palët u mbërthyen në pozicionet e tyre dhe Rama madje filloi fushatën për votimin lokal pa partitë opozitare, një çudi edhe për demokracinë kaotike të Shqipërisë.

 

Komisioni Europian i ka kërkuar Këshillit të Evropës që të miratojë bisedimet e pranimit për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut kur të takohet në fund të qershorit. Jo të gjitha vendet janë të prirura për të thënë po.

Presidenti shqiptar Ilir Meta njoftoi pak përpara protestës që ai kishte vendosur të anulonte zgjedhjet qëkur kriza ‘minoi çdo shans për të filluar bisedimet e pranimit me Bashkimin Evropian’./standard