Bota

Rusia do të forcojë mbrojtjen ajrore, avionë për të kufizuar operacionet ajrore izraelite në Siri

Përgjigjja e Presidentit rus Vladimir Putin ndaj rrëzimit të IL-20 nga Siria ishte e butë, por referenca e tij ndaj një hetimi në thellësi dhe sigurisë shtesë për trupat ruse ishte e menjëhershme.

Të martën, më 18 shtator, Putini priti një telefonatë nga kryeministri Binyamin Netanyahu, i cili shprehu keqardhje për humbjen e 15 jetëve ushtarake ruse në aeroplanin që fluturoi mbi Mesdhe, të hënën. Putin e kishte ngarkuar fatkeqësinë në një “zinxhir të rrethanave tragjike”, pa e fajësuar Izraelin – ndryshe nga Ministri i tij i Mbrojtjes. Gjenerali Shoigu, në një telefonatë të ashpër me Avigdor Lieberman , tha se 15 persona të shërbimit ushtarak rus kishin vdekur për shkak të “veprimeve të papërgjegjshme” të Izraelit.

Putini dhe Shoigu kishin potencuar pothuajse me siguri nevojën për masa të ashpra për të kufizuar lirinë e operacioneve të Forcave Ajrore të Izraelit në dhe pranë qiejve sirianë. Më alarmante, megjithëse avioni u rrëzua nga një raketë siriane, Izraeli duket se është në vijë të drejtpërdrejtë për një sulm diplomatik, duke gjykuar nga komentet ogurzeza zyrtare që vijnë nga Moska të mërkurën: Rusët po fillojnë një hetim penal për rrëzimin, sipas një njoftimi nga zëdhënësja e Komitetit Hetues të Rusisë Svetlana Petrenko. Kush është krimineli dhe cili është krimi? Ky njoftim u pasua nga një vërejtje nga zëdhënësi i Kremlinit, Dmitri Peshkov, se “të dhënat izraelite mbi sulmin IL-20 në Siri ende nuk kanë mbërritur.” Ai shtoi se presidenti rus dhe kryeministri izraelit ishin pajtuar që një delegacion ekspertësh të udhëhequr nga komandanti i Forcave Ajrore të Izraelit do të vizitojë Moskën dhe do të sjellë me vete të dhëna duke iu referuar rrethanave të rrëzimit. “Ekspertët tanë me siguri do ta studiojnë atë,” tha ai.

Masat e sakta ushtarake që duhet të ndërmerren nga Moska ende duhet të përcaktohen, por një precedent i përafërt mund të jetë tregues. Tre vjet më parë, avionët luftarakë turq qëlluan një Su-24M rus mbi kufirin sirian-turk, duke shkaktuar një krizë të madhe ndërmjet Moskës dhe Ankarasë. Një nga pilotët u vra dhe i dyti u shpëtua nga forcat speciale ruse. Moska u përgjigj duke nxitur kryqëzorin e raketave të Moskës, të armatosur me raketa mbrojtëse ajrore S-300F (Kodi i NATO-s: SA-N-6 Grumble), në ujërat e Sirisë veriore dhe në Turqinë jugore. Bateritë anti-ajrore Advanced S-400 u dërguan në bazën ajrore Khomeimim të Rusisë në Latakia.

Dhe me të vërtetë, deri në momentin e sotëm, S-400 janë ende në vend dhe forca ajrore turke i jep qiellit sirian një shtrirje të gjerë, duke përjashtuar vetëm enklavën Afrin në veri të Alepos, të cilën ushtria turke kapi më parë.

Asnjë nga këto nuk ndërhyri me përpjekjet e presidentit rus dhe Tayyip Erdogan të Turqisë për të ndërtuar një koalicion me Iranin për Sirinë, duke pretenduar se marrëdhëniet Moska-Ankara ishin në mënyrë të përsosur.

Putini mund të mbajë marrëdhëniet e tij me Netanyahun si të përzemërta, ndërsa në të njëjtën kohë, së shpejti do të shohim, pas rrëzimit të Ilyushin nga raketat siriane, arritjen në Siri për herë të parë sistemet më të avancuara të mbrojtjes ajrore dhe radarët. Shqetësimi më i madh për Izraelin është instalimi i mundshëm i këtyre sistemeve në Tel-al-Haara, një kulm në rritje 1100 metra mbi Quneitra, i cili komandon hapësirën ajrore izraelite mbi Golan dhe rajonet e saj veriore, si dhe Jordanin veriore dhe qendrore dhe Mesdheun lindor . Avionët luftarakë të avancuar ruse mund të postohen në Khmeimim për të drejtuar aeroplanët luftarakë izraelitë.

Në disa mënyra, incidenti IL-20 dhe këto masa të reja kanë ardhur në një moment të përshtatshëm për vendosjen e Rusisë në Siri. Më 7 shtator, Alexander Kinshchak, ambasadori rus në Damask, në mënyrë të heshtur tha: “Ne po ndihmojmë partnerët tanë sirianë për të rivendosur, modernizuar dhe rritur efikasitetin e sistemit të integruar të mbrojtjes ajrore.” Ai shpjegoi: “Shumë është ende për t’u bërë, gjithçka ishte në shkatërrim të plotë, por disa rezultate tashmë mund të shihen. ”
Burimet tona ushtarake konkluduan se i dërguari rus po fliste për armatosjen e mbrojtjes ajrore siriane për herë të parë me bateri të avancuara ruse S-300. Dorëzimi i tyre mund të përputhet me reagimin e Moskës ndaj incidentit IL-20.
Së shpejti, Forca Ajrore izraelite do të thirret për të trajtuar sfidat e reja dhe të frikshme në operacionet e saj kundër Iranit në Siri.

Ndërkohë, në Uashington, pyetja e parë që Presidenti Donald Trump u përball në konferencën e tij të përbashkët për shtyp me presidentin vizitues polak të martën ishte kjo: A ka përkeqësuar rrëzimi i aeroplanit rus kërcënimin e një përleshjeje ushtarake midis Rusisë dhe Amerikës në Siri? Trump thjesht komentoi se ai kishte dëgjuar për një aeroplan rus që u qëllua nga raketat siriane; Ai pastaj u zhvendos në pyetjen e ardhshme pa u përgjigjur.

Burimi: Debka.com/ Gazeta impakt

OPINIONE