Rusia kundër Perëndimit për zbarkimin në Normandi: Eshtë i ekzagjeruar dhe jo vendimtar!

Rusia urdhëroi Perëndimin që ulja në Normandi në vitin 1944 nuk ishte vendimtare për përfundimin e Luftës së Dytë Botërore dhe se roli i aleatëve perëndimorë nuk duhet të ekzagjerohet.

Duke folur në konferencën javore për shtyp, zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova tha se u pagua një haraç i madh për ata që u vranë në Frontin Perëndimor, duke shtuar se Moska gjithsesi respekton përpjekjet e Luftës së Perëndimit.

“Kjo, natyrisht, nuk duhet ekzagjeruar. Sidomos jo në të njëjtën kohë duke minimizuar përpjekjet titanike të Bashkimit Sovjetik, pa të cilën fitorja thjesht nuk do kishte qenë e mundur”, tha ajo.

Bashkimi Sovjetik ka humbur më shumë se 25 milionë njerëz në të ashtuquajturën Luftë e Madhe Patriotike dhe Moska nën presidentin Vladimir Putin filloi të shënojë për këtë rast parada të mëdha ushtarake në Sheshin e Kuq.

“Siç thonë historianët, ulja në Normandi nuk ishte vendimtare për rezultatin e Luftës së Dytë Botërore dhe Luftës së Madhe Patriotike. Atë e kishin vendosur fitoret e Ushtrisë së Kuqe, sidomos në Stalingrad (në fund të viti 1942) dhe Kursk (mesi i vitit 1943),” thotë Zakharova.

Në orët e para të 6 qershor 1944, mbi 150.000 trupa aleate u nisën nga Portsmouthi duke zbarkuar në Normandi, e cila, sipas versionit perëndimor, rezultoi me çlirimin e Evropës Perëndimore nga nazistët.

Zbarkimi, me emri i koduar “Operacioni Overlord”, konsiderohet si veprimi më i madh detar në histori, duke përfshirë gati 7,000 anije përgjatë 80 kilometrave në veri të bregut francez.

Moska, e cila luftonte kundër forcave gjermanëve në Frontin Lindor, e ftoi pastaj kryeministrin britanik Ëinston Churchill për të hapur një front të dytë që nga gushti 1942.

“Ata prisnin që forca ushtarake gjermane të dobësohej thellë në lindje, në mënyrë që të reduktonte humbjet në Perëndim”, tha Zaharova.

Kështu, Rusia me Perëndimin po kanë tani një papajtushmëri dhe mbi rolin e tyre në triumfin ndaj nazistëve, edhe pse aleatë.

Reagimi i Moskës vjen një ditë pasi në Portsmouth, udhëheqësit botërorë, duke përfshirë dhe Donald Trump dhe Angela Merkel, shënuan 75-vjetorin e zbarkimit, të quajtur ndryshe dhe si D-Day. /tesheshi

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne