Bota

Rusia: Sistemi anti-raketor i SHBA-ve, kërcënim për sigurinë botërore

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë njoftoi të martën se vendosja globale e sistemit anti-raketor të SHBA-ve paraqet kërcënim për sigurinë botërore.

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë njoftoi të martën se vendosja globale e sistemit anti-raketor të SHBA-ve paraqet kërcënim për sigurinë botërore me qëllim që të kufizohen Rusia dhe Kina, transmeton Reuters duke iu referuar RIA Novosti. Po ashtu, ministria ka tërhequr vërejtjen se kjo vendosje do të mund të nisë “shiritin e ri” në armatim, shton agjencia e lajmeve britanike.

OPINIONE