Rusia do t’i japë Sirisë çdo raketë të nevojshme për mbrojtje

Një zyrtar i lartë rus deklaroi se Moska nuk do të nguronte të furnizonte qeverinë e Damaskut me sistemet raketore të mbrojtjes ajrore që duhej të mbronte Sirinë e shkatërruar nga lufta kundër çdo agresioni ushtarak të ardhshëm të huaj, sapo të arrihej një marrëveshje dypalëshe.

“Sasia e nevojshme e sistemeve të mbrojtjes ajrore mund të sigurohet në baza prioritare. Kjo nuk do të vendosë asnjë barrë të rëndë në industrinë tonë të mbrojtjes “, tha Viktor Ozerov, kryetar i komitetit të mbrojtjes në Këshillin e Federatës së Rusisë, për agjencinë e lajmeve Sputnik në një intervistë ekskluzive të shtunën. Ai shtoi: “Nuk ka asgjë të veçantë për këto furnizime nëse marrëveshja arrihet, ndërsa Siria është në luftë me terroristët dhe Rusia e ndihmon atë të luftojë terrorizmin”. Zyrtari rus më tej vuri në dukje se dërgimi i sistemeve të raketave anti-ajrore për qeverinë siriane nuk ishte në kundërshtim me rezolutat e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, pasi këto sisteme ishin mbrojtëse dhe jo sulmuese. Deklaratat erdhën një ditë pasi presidenti sirian Bashar Asad tha se Damasku dhe Moska ishin të angazhuar në negociata për të vënë në funksionim më shumë sisteme të mbrojtjes ajrore brenda Sirisë./ PT

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne