Bota Opinion

Rusia, Turqia dhe Irani përshpejtuan përpjekjet për të ulur sanksionet e dollarit amerikan nga tregtia

Nga: Thomas White

Në përgjigje të sanksioneve të Shteteve të Bashkuara, Rusia, Turqia dhe Irani janë duke negociuar uljen e aksioneve të dollarit amerikan në tregtinë e ndërsjelltë.
Zhdukja e dollarit në tregtinë e ndërsjelltë u diskutua më së fundi nga të tre vendet fundjavën e kaluar në Teheran gjatë samitit trepalësh të armëpushimit sirian, tha guvernatori i Bankës Qendrore të Iranit, Abdolnaser Hemmati, siç citohet nga mediat.

“Ne kemi vendosur të vazhdojmë me punën e mëtejshme në dritën e marrëveshjeve të arritura në një takim me guvernatorin e Bankës Qendrore të Rusisë në Moskë”, citohet të ketë thënë Hemmati. Sipas Hemmatit, temat e diskutuara gjithashtu përfshinin çmimet e naftës dhe gazit, zgjerimin e lidhjeve bankare dhe forcimin e marrëdhënieve ekonomike.

Presidenti rus Vladimir Putin, Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan dhe delegacionet e tyre vizituan Teheranin javën e kaluar për një samit trepalësh mbi Sirinë dhe gjithashtu për të diskutuar zgjerimin e lidhjeve.

Më parë, Erdogan përshkroi rënien e fundit të lirës së Turqisë në një rekord të ulët si një “komplot monedhë” dhe njoftoi gatishmërinë e tij për të hequr qafe dollarin në tregtinë e vendit me partnerët e saj.

Erdogan tha se dollari ishte një pengesë për ekonominë turke. Ai u bëri thirrje turqve të “përfundojnë gradualisht monopolin e dollarit njëherë e përgjithmonë duke përdorur monedhën vendase dhe kombëtare midis nesh”.

Rusia ka qenë një përkrahës i gjatë për kalimin në monedhat vendase në tregtinë me partnerët e saj kryesorë si Turqia dhe Kina.

Burimi: Rt.com/Gazeta impakt

OPINIONE

INTERVISTA