Bota

Rusia, Ukraina dhe Bjellorusia shënojnë 1,030 vjet që kur paraardhësit adoptuan krishterimin

Nga: Alexander Zemlianichenko

Mijëra në Rusi, Ukrainë dhe Bjellorusi u mblodhën së bashku për të festuar 1.030 vjet që kur paraardhësit e tyre kishin adoptuar krishterimin, që kur Vladimiri i Madh pagëzonte rusin Kievan.

Moska

Në mesditë, këmbanat në të gjitha Katedralet ortodokse në Moskë filluan të telefononin për të shënuar festën. Një proçes i shenjtë që u ndoq nga mijëra adhurues pavarësisht nga temperatura mbi 30 gradë celsius në kryeqytet.

Kreu i Kishës Ortodokse Ruse, Patriarku Kirill dhe Presidenti rus, Vladimir Putin, ecën bashkë me popullin deri në monumentin e Vladimirit të Madh, ku u mbajt një liturgji hyjnore.

 

Putin uroi të pranishmit në festë, duke thënë se ajo që ndodhi 1.030 vjet më parë ishte një “ngjarje e një shkalle qytetërimi” që preku historinë e jo vetëm të Rusisë, por të gjithë botës.

“Krishtërimi ka qenë pika fillestare për formimin dhe zhvillimin e shtetësisë ruse, si dhe lindjen shpirtërore të paraardhësve tanë”, tha Putini. “Besimi ortodoks bëri diçka që nuk ishte më parë ai iu drejtua njeriut, ndërgjegjes dhe shpirtit të tij, me thirrjen e përjetshme për mëshirën, mirësinë dhe dashurinë “.

Pagëzimi, i cili u zhvillua në lumin Dnieper, ka përcaktuar historinë e të gjitha kombeve sllave, tha Patriarku Kirill gjatë ceremonisë. “Vlerat morale ortodokse gjithashtu kanë luajtur një rol të rëndësishëm në formimin e karakteristikave kryesore të karakterit kombëtar trimëri, vetëdije, ndershmëri, dhembshuri dhe ndjesi më të lartë të drejtësisë.

Kiev

Procesi i shenjtë i organizuar për pushimet nga Kisha Ortodokse e Ukrainës në Kiev ka mbledhur më shumë se 65,000 njerëz, sipas Ministrisë së Brendshme.

Festimet këtu u përqendruan gjithashtu rreth monumentit të pagëzimit Vladimirit të Madh, me liderët e kishës, presidentin e vendit Petro Poroshenko dhe ministrat e qeverisë që marrin pjesë.

Minsk

Shërbimet festive u mbajtën gjithashtu në të gjitha katedralet e Bjellorusisë. Metropolitan Paul, kreu i Kishës Ortodokse të Bjellorusisë, drejtoi shërbimin në Kishën e Princit të Shenjtë Vladimir në Minsk, gjatë së cilës ai lexoi një fjalim nga Patriarku Rus Kirill.

Jerusalem

Katedralja e Shenjtë e Trinitetit në Jerusalem mbajti një liturgji të veçantë dhe lutje të dedikuar për përvjetorin e pagëzimit të Rusit Kievan. Kisha u themelua në vitin 1847 për të përfaqësuar Kishën Ortodokse Ruse në Patriarkanën e Jerusalemit dhe për të ndihmuar pelegrinët rusë që po vinin në Tokën e Shenjtë.

Sofia

Bashkësia ruse në Bullgari festoi edhe krishterizimin e rusëve të Kievit, duke paketuar në Sofje kishën e Shën Nikollës Krijuesin e mrekullive, e njohur edhe si Kisha ruse. Prifti i kishës, Hieromonk Zotik, i cili udhëhoqi masën, tha se festimi është me rëndësi simbolike për popullin rus dhe bullgar.

Rusët e Kievit, një komb që përfshinte pjesë të Bjellorusisë moderne, Ukrainës dhe Rusisë, e adoptuan krishterimin në fund të shekullit të dhjetë me vullnetin e udhëheqësit të saj, Vladimiri i Madh, i cili më vonë u bë shenjtor i veprës së tij.

Vladimir, i cili po kërkonte një fe të fortë për të mbajtur territoret e mëdha së bashku, konsideronte disa fe monoteiste. Ai përfundimisht zgjodhi krishterimin bizantin, dukshëm për shkak të lidhjeve të ngushta të Kievit me Bizantin, e cila ishte në kulmin e fuqisë së saj atëherë.

Vladimiri  vetë pranoi krishterimin në qytetin bizantin të Chersoneses dhe i quajti banorët e Kievit në lumin Dnieper në shtëpinë e tij të kthimit për një ceremoni masive pagëzimi, e cila inicioi procesin e gjatë të kalimit të vendit në fenë e re.

Burimi: Rt.com/ Gazeta impakt

 

 

OPINIONE