Sali Berisha për ‘CNN Rumun’: Taulant Balla mik me Coldea, njerëzit e klaneve të drogës së Sinalos në Shqipëri dhe Rumani

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha, i cili një javë më parë zbuloi se ish-deputeti i parë i SRI-së, Florian Coldea, është këshilltar i kryeministrit aktual të Shqipërisë, Edi Rama,  pohon në një intervistë të dhënë për gazetaren Ana-Maria Roman e Antena3 filiali i CNN në Rumani, se ‘Gjeneral Florian Coldea ishte punësuar patjetër për aktivitetet e errëta të Edi Ramës’

Intervistë ekskluzive me Sali Berishën, kryetarin e Partisë Demokratike të Shqipërisë: ‘Në Shqipëri, mafia ndërkombëtare ka një interes të madh’

Sali Berisha: Emri i gjeneralit Coldea doli në media si një lidhje mes kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama dhe kartelit Sinaloa të Meksikës, i cili tregoi se çfarë bashkëpunimi ka mes Ramës dhe Coldeas. Publikova dokumentin e firmosur me Coldean nga sekretari i përgjithshëm i këshillit të ministrave Engjell Agaçi, një person me një aktivitet shumë të errët. Sipas informacioneve ai përfaqësonte trafikantët e drogës në Itali, duke i prezantuar edhe me autoritetet më të larta si gjeneral Lisi nga Guardia di Financia. Engjell Agaci ka firmosur kontratën që gjeneral Coldea të jetë këshilltar i Edi Ramës për çështjet e sigurisë. Ndërkohë, Edi Rama ka pranuar faktin se ka pritur në zyrën e tij një prej krerëve shqiptarë të Sinaloas në Meksikë, Luftar Hysaj. Ai jo vetëm e priti në zyrë, por i ofroi edhe licencën për kazinonë në Vlorë.

Antena3 CNN: Tani, cili është saktësisht roli i gjeneralit Coldea në këtë aktivitet?

Sali Berisha: Nuk mund të them, por e shihni, shtypi rumun shkruante se Rama ishte i besuar i gjeneralit Coldea nga vitet ’90. Gjeneral Coldea u punësua padyshim për aktivitetet e paqarta të Edi Ramës dhe Taulant Ballës, sepse askush nuk dinte për aktivitetin e tij në Shqipëri. Dhe askush nuk e di se sa paguhet gjenerali Coldea. Por shikoni, Edi Rama për pushtetin e tij, për interesat e tij, arriti të korruptojë edhe shefin e kundërzbulimit të FBI-së për Nju Jorkun, McGonigal. Mes tyre është edhe Dorian Duçka, ai është edhe këshilltar privat dhe ish-zëvendësministër i Edi Ramës. Duçka dhe Coldea bëjnë një binom për aktivitetet e errëta të Ramës. Se çfarë ka ndodhur me Duçkën dimë më shumë, sepse Duçka ishte një njeri që punonte me McGonigal, tashmë i dënuar nga gjykata në Uashington për çështjen e Shqipërisë, rreth tre vjet burg. Por cili ka qenë kombinimi me Duçkën dhe Coldean është për t’u hetuar.

Antena3 CNN: Pra, ju pretendoni, zoti President, se Dorian Duçka dhe Florian Coldea kanë punuar së bashku për kryeministrin e Shqipërisë. Çfarë lloj aktivitetesh duhej të bënin?

Sali Berisha: Janë këshilltarët zyrtarë të Edi Ramës. Dhe më duket se nuk ka gjë tjetër veçse aktivitete në hije, të dyja, trafik droge, lidhje të errëta në mbështetje të Edi Ramës.

Antena3 CNN: Keni ndonjë provë në lidhje me trafikun e drogës nga të dy, Dorian Duçka dhe gjithashtu Florian Coldea? Apo keni informacion për përfshirjen e tyre në biznesin e drogës?

Sali Berisha: Nuk kam asnjë provë të drejtpërdrejtë për aktivitete të tilla. Por mediat shkruajnë se të dy po punonin me Sinaloan. Për shembull, në zyrën e Edi Ramës erdhi Luftar Hysaj, një nga bosët shqiptarë në Sinaloa. Ai u ndërmjetësua nga Dorian Duçka. Nuk e di cili ka qenë roli i Coldeas, por gjatë këtij takimi Hysaj ka marrë licencën për një kazino në Vlorë. Shtypi thotë se një grua e lidhur ngushtë me Coldean ndërmjetësonte tregtinë e drogës. Bëhet fjalë për trafik droge nga Shqipëria në Rumani. Një gjë është e sigurt, në Shqipëri, në vitin 2015, u gjet fabrika më e madhe e kokainës në të gjithë rajonin. Dhe në këtë fabrikë kokaine grupi ishte një kolumbian nga Shqipëria. Dhe vëllai i Edi Ramës ishte një nga drejtuesit më të rëndësishëm të saj

Antena 3 CNN: E kuptoj zoti Barisha. Ju folët për Dorian Duçkën. Në një foto Florian Coldea shfaqet me Duçkën dhe gjithashtu me një rumune të hetuar në Rumani për drogë. Ajo quhet Marina Pandarof. Keni dëgjuar për të?

Sali Berisha: Të dhënat e mia vijnë nga media, çfarë lexoj në media. Duçka ka një të kaluar shumë të errët. Ai punoi si drejtues i divizionit evropian të kompanisë kineze të energjisë. Ai ishte shumë i afërt me Patrick Ho dhe shumë i afërt me presidentin e kompanisë. Të dy tani janë në burg. Të dyja, njëri në Kinë për korrupsion, tjetri në Shtetet e Bashkuara për spiunazh. Duçka është njeriu që ndërmjetësoi mes Ramës dhe McGonigalit. Ai menaxhoi disa nga operacionet e McGonigal për llogari të Edi Ramës ose për të ndihmuar Edi Ramën. Coldea ka qenë ai që ka punuar me Duçkën, por nuk jam në dijeni, mund t’ju them vetëm çfarë shkruan shtypi, se ai punonte me Sinaloan dhe se një grua transportonte drogë nga Shqipëria në Rumani nga grupi Sinaloa.

Antena 3 CNN: Pra, shtypi shkruan se droga është transportuar në Rumani sepse, për shembull, zoti President, hetuesit tanë nuk dinë asgjë për drogën që vjen nga Shqipëria në këtë rrugë. Ndoshta ju mund të na ndihmoni me informacionin.

Sali Berisha: Edhe këtu, në Shqipëri, nuk dimë asgjë, as për Coldean. Pasi shtypi rumun foli për Coldean, ne filluam të hetojmë. Pra, i takon hetuesve të shqyrtojnë këtë çështje. Por një gjë: ministri aktual i Brendshëm i Shqipërisë, Taulant Balla, është njeri i klaneve të drogës. Ai, përmes dokumenteve zyrtare, dihet se ka pasur lidhje me të paktën katër klane të mëdha shqiptare të drogës. E pashë të fotografuar me Coldean. Ky njeri ka studiuar në Rumani dhe ka thënë se është mik i ish-kryeministrit të Rumanisë, zotit Ponta dhe kanë studiuar bashkë. Nuk e di nëse është e vërtetë apo jo, por atë që di shumë mirë, kur ai ishte student në Rumani, ai merrej me trafikun e qenieve njerëzore. Dhe këshilltari ynë i tha Ministrisë së Jashtme të Shqipërisë se ky zotëri po aplikonte për viza për trafikim njerëzish në ambasadën tonë. Më pas ai po punonte ngushtë me këto klane me dokumente dhe dokumente gjyqësore dhe dokumente të tjera shumë të rëndësishme nga telefonatat e ECC, Anchor Chat që tregonin lidhjet e tij. Në fund, pashë në një foto të Coldeas. Ishte i besuar i Coldeas apo jo? Nuk e di. Por është, duket se janë, janë, janë, janë shumë të afërt, punojnë bashkë.

Antena 3 CNN: Zoti President, pra kemi McGonigal, kemi Duçkën, kemi Florian Coldea. Pse mendoni se kryeministri aktual i Shqipërisë, zoti Edi Rama, punëson ish-agjentë të shërbimeve sekrete?

Sali Berisha: Edi Rama është tashmë kreu i të vetmit dhe narkoshtetit të parë në Europë. Ai drejton vendin në një aleancë të fuqishme midis pushtetit të tij, karteleve të drogës dhe kleptokracisë. Në Shqipëri nuk ka rotacion pushteti, sepse këtu në Shqipëri nuk ka pushtet.

Pra, zoti President, ju pretendoni se jeni në arrest shtëpie me urdhër të kryeministrit dhe se ky hetim është politik. Dhe dua t’ju pyes: në Rumani ka pasur një periudhë kur gjyqësori funksiononte nën kontrollin politik dhe nën koordinimin e Florian Coldea. Mendoni se ndoshta Florian Coldea e ka këshilluar Edi Ramën të përdorë sistemin gjyqësor kundër kundërshtarëve të tij politikë?

Sali Berisha: Ka shumë gjasa sepse këtu janë tre liderë të tre partive të mëdha opozitare, njëri është i sanksionuar dhe është në gjykatë, tjetri është nën hetim, unë jam në arrest shtëpie, pa asnjë provë, pa asnjë provë për asnjë vepër. Gjithçka bazohet në falsifikime. Pra, ka shumë gjasa, sepse, shihni, në Shqipëri, mafia ndërkombëtare ka një interes të madh. Ne luftojmë kundër tij. Është një betejë e vështirë, por ne do të luftojmë dhe do të vazhdojmë të luftojmë.

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne