Samiti i paqes ne Ukraine; SHBA dhe antiterrori; Komisioni i Dezinformimit: Hamid Nouri terbon MEK

 

Ne videon me siper Olsi diskuton ne NTV zhvillimet gjeopolitike te javes:
1. Samitin e deshtuar te paqes ne Ukrane te organizuar nga amerikanet por te refuzuar nga Jugu i Globit dhe militarizmin e eger qe Amerika po i ben Evropes per lufte kunder Rusise.
2. Trajnimin qe qeveria amerikane i ka bere policise fashiste te antiterrorit me 2 milion dollare per te trajnuar policine e Alban Dautajt per te persekutuar muslimanet ne Shqiperi
3. Themelimin e Komisionit kunder Dezinformimit nga Erion Brace dhe muxhahedinet Pandeli Majko dhe Fatmir Mediu dhe si ky komision i ngjan programit kunder agjitacion propagandes ne kohe te komunizmit kur njerezit futeshin ne burg pse thonin nuk ka patate. Diskutohet roli i Fatmir Mediut dhe Pandeli Majkos ne mbeshtetje te xhihadit muxhahedin ne Shqiperi dhe pse ky komision, pervec censures, rrezikon te kthehet ne nje arme muxhahedine kunder fjales se lire dhe sesi Fatmir Mediu e ka shprehur qarte qe ky komision po formohet per te luftuar “luften hibride” (jo te Eli Fares apo Gerdecit) por te Rusise, Kines dhe Iranit.
4. Liria e policit iranian Hamid Nouri nga burgu ne Suedi ne shkembim per lirimin nga ana e Iranit e Johan Floderus dhe Saeed Azizi. Shpjegohet loja e spiunazhit amerikan, izraelit dhe suedez te cilet ne bashkepunim me armaten muxhahedine te Manzes realizuan arrestimin e Hamidit.
5. Tregohet sesi Hamidi eshte sjell ne Durres nga gjykata suedeze, ku muxhahedinet jepnin deshmite e tyre kunder policit Nouri dhe sesi Maryam Rajavi arriti te bej me Hamid Nourin ate qe Dritan Dajti beri me policet qe i vrau vite me pare.
6. Diskutohen sanksionet e suxhukut qe qeveria e Albin Kurtit i kane vene Rusise, Bjellorusise dhe Iranit dhe rendesine qe ka Rusia per ekzistencen e Shqiperise por edhe te Kosoves.
7. Pse ne Shqiperi nuk flitet asgje per Hamid Nouriun, personin qe shkaktoi konflikt ndermjet Suedise, Bashkimit Evropian dhe Iranit, ne nje kohe qe plani per kapjen e Nouriut u be nga banda muxhahedine ne Manze.
8. Pse AMA dhe komisioni kunder dezinformimit duhet te censuroje mendimet e Olsit etj.

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne