Bota Intervista Opinion

Sanksionet e reja të SHBA ndaj Iranit dhe ndikimi i tyre

Nga: Peter Koenig dhe Press Tv

PressTV – I referohemi regjimit të Sanksioneve të Reja të imponuara nga SHBA, që nga 7 gushti 2018.

PressTV: Si e shihni këtë?

Peter Koenig: Faleminderit. Para së gjithash kjo është vetëm një shkelje flagrante e së drejtës ndërkombëtare, madje edhe e ligjit amerikan, pasi ka ratifikuar marrëveshjen bërthamore. Çdo ndërhyrje në çështjet ekonomike të një vendi tjetër, duke përfshirë edhe sovranitetin tregtar të një vendi, është në kundërshtim me të drejtën ndërkombëtare, Kjo është pikërisht ajo që po bën Trump nën udhëheqjen e atyre që e urdhërojnë atë. Për shembull, Netanyahu, po i bën thirrje kryesisht të shtënave në Uashington.
Ideja po dobëson Iranin deri në atë pikë sa një luftë do të ishte më e lehtë. Edhe pse, me të vërtetë nuk besoj se SHBA është e guximshme për të shkuar në luftë me Iranin. Ata e dinë shumë mirë atë që është në rrezik me Rusinë dhe Kinën në mënyrë të vendosur pas Iranit.

Ata mund ta dërgojnë Izraelin si një pararendës për të sulmuar Iranin dhe të presin për reagimin e Iranit. Por edhe kjo, besoj se do të jetë një propozim i humbur. Perandoria e di se është në një kurs zbritës. Kjo është frika dhe nxitja e ngrohjes, e cila do të lejojë që kompleksi industrial i luftës të rrisë fitimet e veta si një përpjekje e fundit.

Press. Tv: Cilat janë mundësitë iraniane për të kundërshtuar këtë?

PK: Epo, siç tregohet më parë, Irani duhet gradualisht, por ndonjëherë në mënyrë të shpejtë të shkëputet nga ekonomia e dollarit. Në të vërtetë, një nga sanksionet ndalon Iranin të merret me dollarë. Më mirë. Irani ka burime të tjera, ose tani duhet të kërkojë burime të tjera, si Yuan dhe Rubla dhe monedha të tjera SCO e patjetër të bëjë gjithçka që nevojitet për të shpejtuar ritmin drejt integrimit të plotë në ekonominë lindore. Kështu ajo krijon e kripto-monedhës së saj, ngjashëm me Petro Venezuelën, bazuar dhe mbështetur nga rezervat e mëdha të hidrokarbureve të Iranit.
Le të mos harrojmë dhe e kam thënë këtë shumë herë më parë, e ardhmja është në Lindje.

Gjithmonë mbani në mend atë që Presidenti Putin ka ardhur për të treguar Ajatollah-n nëntorin e kaluar, domethënë se sanksionet ishin gjëja më e mirë që ka ndodhur ndonjëherë me Rusinë që nga rënia e Bashkimit Sovjetik. Ajo e detyroi Rusinë të rindërtojë ekonominë e vet drejt vetëmftueshmërisë, veçanërisht bujqësisë në vitet ’90 gjithçka u importua nga BE. Tani Rusia është plotësisht ushqim i vetë-mjaftueshëm, në të vërtetë Rusia është bërë eksportuesi më i madh në botë i grurit për dy vitet e fundit, dhe këtë vit gjithashtu premton të jetë një vit rekord.

Rusia sot ka një industri të teknologjisë së fundit dhe mund të konkurrojë kudo në botë. Rusia është e imunizuar ndaj sanksioneve.
Irani mund të bëjë të njëjtën gjë. Z. Rouhani disa javë më parë tha diçka për këtë qëllim, lagimin nga perëndimi, që do të thotë edhe BE, Evropa dhe Euro mund të dëmtohen në fillim, por më vonë do të fitojnë sovranitet të ri politik dhe ekonomik. Dhe kjo është rruga për të shkuar.
Megjithatë, Irani ka një kolonë të pestë të fortë, e cila nuk do të largohet nga fillimi i protestave të brendshme dhe trazirave, kundër qeverisë. Këta janë njerëz të trajnuar nga SHBA / CIA, NATO për të bërë pikërisht këtë, duke sjellë një konflikt të brendshëm që SHBA dhe vullnetarët e saj shpresojnë se përfundimisht do të çojnë në Ndryshimin e Regjimit, të detyruar nga brenda.

Kjo, unë besoj se është sfida më e madhe, përballja dhe luftimi i Kolonës së Pestë të Iranit.
Mendoj që kolona e pestë është kudo. Ata janë gjithashtu në Rusi, Kinë, Venezuelë, Korenë e Veriut …
Kolumnistët e pestë ishin kryesisht përgjegjës për Pranverën Arabe dhe për atë që më në fund quhej ‘luftë civile’ në Siri.

PressTV: Si do të mbajë BE-ja, Rusia dhe Kina në anën e tyre të marrëveshjes?

PK: Sigurisht që Rusia dhe Kina do të ngrihen për Iranin. Ata janë aleatë të vërtetë.
Nuk do t’i besoja Brukselit, pra BE-së – jo për një inç.
Ata thonë se tani ata do të qëndrojnë deri në marrëveshjen bërthamore, respektojnë atë. Por kur vjen puna te ajo, ata do ta braktisin atë të gjithë njëlloj.
Unë mendoj se duke folur kështu tani, është ndoshta vetëm një nxitës për të nxitur Iranin që t’u besojë atyre dhe të vazhdojë të bëjë biznes me ta. Por ju e dini, të bërit biznes me BE-në, që do të thotë me euro si monedhë tregtare, është e njëjtë si të bërit biznes në dollarë. Euroja është vetëm një fëmijë në favor të dollarit amerikan, prandaj Irani do të vazhdojë të jetë i lidhur me hegjemoninë e dollarit amerikan.

Burimi: Global research/ Gazeta impakt

OPINIONE