Bota

Sektet e Bashkuara të Amerikës: Si ndihmojnë kultistët për të formuar politikën e jashtme të SHBA

Shtetet e Bashkuara të Amerikës ishin vendi i parë në botë që u ndërtua nga sektet. Përfaqësuesit e persekutuar Evropian të Protestantëve u vendosën në Botën e Re për të ndërtuar “qytetin e tyre mbi një kodër”, një utopi mijëvjeçare protestante. Ishte një pretendim për të ndërtuar një shoqëri të re, parimet e së cilës do të shtriheshin në kombet e tjera në të ardhmen.

Me kalimin e kohës, Protestantizmi Amerikan, nga Pentekostalët te Dëshmitarët dhe Mormonët e Jehovait, u bënë mjete të rëndësishme të fuqisë së butë amerikane.

Shumëkush e kujton rastin e misionarit amerikan Ungjillor Andrew Brunson, i cili u arrestua në Turqi për spiunazh. Gjatë hetimit, u shfaqën fakte në lidhje me lidhjen e tij me rrjetin e ndikimit Mormon në Turqi, i cili ishte i lidhur edhe me shërbimet e inteligjencës amerikane.

Sidoqoftë, nuk janë vetmit sektet amerikane në të gjithë botën që mund të konsiderohen një instrument ndikimi nga SH.B.A. Tendenca e kundërt është bërë gjithnjë e më e zakonshme: Shtetet e Bashkuara kanë punuar gjithnjë e më shumë së bashku me sektet dhe grupet e kultit që synojnë rrëzimin e pushtetit në vende të ndryshme. Në të njëjtën kohë, në një moment, bëhet e vështirë të shihet se kush përdor kë.

FETO dhe CIA

Në korrik 2016, një përpjekje për grusht shteti u zhvillua në Turqi. Pucistë që organizuan strukturën e padukshme në ushtri synonin të shkatërronin udhëheqjen e vendit, përfshirë Presidentin Rexhep Tajip Erdogan. Sidoqoftë, për shkak se atdhetarët dhe Kemalistët nuk pranuan t’i mbështesin ata, komploti i kryengritëve rebelë dështoi. Autoritetet turke, pasi filluan hetimet, thanë se lëvizja terroriste e Fethullah Gulen FETO ishte pas përpjekjes për grusht shteti.

Sipas autoriteteve turke, FETÖ ishte gjithashtu pas vrasjes së ambasadorit rus Andrei Karlov në vitin 2016, dhe aksioni që synonte të parandalonte normalizimin e marrëdhënieve ruso-turke. Sulmi ishte i lidhur edhe me terroristët e “Partia e Punëtorëve të Kurdistanit”.

Më parë, lëvizja e Gulen ishte prapa çështjes së profilit të lartë “Ergenekon” në fillim të viteve 2000. Siç shkruante New York Times “Në 2005, vite para gjyqeve, një burrë i lidhur me lëvizjen Gulen iu afrua Eric S .. Edelman, atëherë ambasadori amerikan, në një festë në Stamboll dhe i dorëzoi një zarf që përmbante një dokument të shkruar me dorë që gjoja përcaktoi një plan për një grusht shteti të afërt”.

Interesi i Evropës për FETO

Qëllimi i Ergenekon ishte të dobësonte ushtrinë turke dhe të eliminonte orientimin e saj ushtarak patriotik, jo të orientuar drejt Shteteve të Bashkuara.

Guleni gati sa iu afrua pushtetit të fuqishëm në Turqi në fillim të viteve 2000, duke vepruar si një aleat i Partisë qeverisëse Drejtësi dhe Zhvillim, por ndikimi i tij u zbeh pas vitit 2013. Organizata e tij veproi si një rrjet i adhuruesve, pavarësisht nga vetë-krijimi i imazhit të pastër si organizatë fetare dhe humanitare. Pushteti i vitit 2016 tregoi se nën maskën e saj ajo që fshihej ishte një “shtet paralel”.

Megjithë përpjekjet e mbështetësve të Gulenit për të portretizuar lëvizjen e tij si sociale, edukative dhe demokratike, ajo në të vërtetë bazohet në një kult të devotshëm ndaj një lideri autokratik dhe i ngjan një rrjeti sekret. Organizata njihet si terroriste nga Turqia, Republika Turke e Qipros Veriore, Pakistani, Këshilli i Bashkëpunimit të Gjirit dhe Organizata e Bashkëpunimit Islamik.

Në kohën e përpjekjes për grusht shteti, FETO drejtohet nga SH.B.A. Vetë Guleni mori një karton të gjelbër në 2002. Që atëherë, ai ka jetuar në SH.B.A. Eshtë interesante, FBI dhe Departamenti i Shtetit kundërshtuan përpjekjet e Gulenit për t’u vendosur në Shtetet e Bashkuara. Por CIA u zotua për të dhe lejoi strehimin e tij në SHBA.

Ish Nënkryetari i Këshillit Kombëtar të Inteligjencës të CIA-s Graham E. Fuller, ish zyrtari i CIA George Fidas dhe ish ambasadori amerikan në Turqi Morton Abramowitz shkruan letra në mbështetje të kartonit të gjelbër të Gulenit. Tani Turqia ka lëshuar një urdhër arresti kundër Fuller dhe po kërkon ekstradimin e Gulenit, duke i akuzuar ata për organizimin e një grusht shteti.

Ekstradimi i Gylenit është një çështje madhore që po helmon marrëdhëniet SHBA-Turqi. Sidoqoftë, amerikanët refuzojnë të ekstradojnë drejtuesin e strukturës islamiste. Shumë avokatë të Gulenit, përfshirë vetë Graham E. Fuller, kundërshtojnë me forcë mundësinë e pajtimit midis SH.B.A.-së dhe udhëheqjes aktuale turke.

Organizata Gylen ka 156 shkolla private në SH.B.A. Ai ka lidhje me institucionin amerikan, përfshirë Bill dhe Hillary Klinton. Gulenistët investojnë shumë në SH.B.A., kryesisht tek Demokratët.

Falun Gong: Propaganda antikineze

Rrjeti mediatik konservator i “Epoch Times” është bërë shumë i popullarizuar në SHBA gjatë viteve të fundit. Për mesataren amerikane, duket si një tjetër media pro Trump-it: konservatore, duke mbështetur me zell presidentin aktual amerikan dhe të gjitha politikat e tij, veçanërisht kritikën e tij për Kinën, me selinë e saj të vendosur në New York.

Kohët e fundit, ajo përhap në mënyrë aktive teorinë e komplotit se koronavirus i ri u krijua në laboratorët biologjikë në Kinë. Javën e kaluar, media madje filloi shpërndarjen e një numri falas të gazetës “Epoch Times”, në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada e përbërë nga propaganda antikineze të llojeve të ndryshme.

Sidoqoftë, nuk ka asnjë përfaqësues protestant ose konservator të bardhë të komunitetit hebre pas këtij burimi të mediave siç është rasti me burime të tilla si Breitbart News. “Epoch Times” është krahu mediatik i sektit Falun Gong, një lëvizje e përqendruar në guru (mësues feje) me ambicie politike të ndaluara në Kinë. Perandoria e saj mediatike në 2003 u bë sistemi më i madh kinez i lajmeve jashtë territorit të Kinës.

Pasi Donald Trump erdhi në pushtet në SH.B.A. me retorikën e tij të zjarrtë antikineze, adhuruesit e sektit filluan të ndikojnë në mënyrë agresive në audiencën anglishtfolëse. Sot “Epoch Media Group” përfshin gazetën “Epoch Times” dhe kanalet televizive NTD (New Tang Dynasty Television).

NBC News raportoi në vitin 2019 se ish-anëtarët e kultit Falun Gong besojnë se fundi i botës po vjen. Ata besojnë se “komunistët” do të dërgohen në një lloj ferri dhe se Presidenti Trump është një aleat në luftën kundër komunizmit.

Në vitin 1999, qeveria kineze ndaloi Falun Gong. Deri në atë moment, kulti kishte mijëra adhurues në të gjithë Kinën, të bashkuar në besim në apokalipsin e ardhshëm, ardhjen e të huajve, teknikat speciale shpirtërore dhe nënshtrimin e pakushtëzuar ndaj drejtuesit të tij, Li Hongzhi.

Falun Gong ka të gjitha shenjat e një lëvizjeje sektare totalitare dhe është shumë e ngjashme me Aum Shinrikyo, një tjetër lëvizje sektare aziatik (kulti japonez i kijametit), pasuesit e të cilit kryenin sulmin vdekjeprurës të metrosë së Tokios në 1995.

Ish Shefi Strategjik i Shtëpisë së Bardhë Steve Bannon u bashkua me Falun Gong duke filmuar filmin propagandizues “Claws of The Red Red”.

MEK: “terroristët e mire”

Një përshkrim i lidhjeve të administratës amerikane me sektet nuk do të ishte i plotë pa iu referuar Organizatës së Muxhahedinëve të Popullit të Iranit, ose Muxhahedin-e Khalq (MEK). Formalisht, është një lëvizje politike e krahut të majtë. Në fakt, ajo ka degjeneruar që prej kohësh në kultin e personalitetit të udhëheqësit, Marjam Rajavi.

MEK u krijua në vitet 1960. Në vitet 1970, anëtarët e saj organizuan disa akte terroriste kundër amerikanëve në Iran. Ata mbështetën Revolucionin Islamik në 1979, por më pas nuk u pajtuan me klerin islam, dhe filluan një fushatë terroriste.

Viktimat e terrorit të MEK ishin presidenti i dytë i Iranit Mohammad-Ali Rajai dhe Kryeministri Mohammad Javad Bahonar në vitin 1980. Në përgjithësi, dhjetëra iranianë të rangut të lartë u vranë nga duart e anëtarëve të MEK.

Gjatë luftës Iran-Irak, anëtarët e MEK tradhtuan Iranin dhe u bashkuam me Saddam Hussein. Pas pushtimit amerikan në Irak në 2003, anëtarët e MEK, të cilët ishin në bazë në Irak u “trashëguan” nga SH.B.A.

Nga viti 1997 deri në vitin 2012, SH.B.A. renditi MEK si një organizatë terroriste. Kthesa në vitin 2009 që Korporata RAND bëri në raportin e urdhëruar nga qeveria amerikane tha që MEK ka “shumë nga karakteristikat tipike të një kulti, siç janë kontrolli autoritar, konfiskimi i pasurive, kontrolli seksual (përfshirë divorcin e detyrueshëm dhe beqarinë), izolimin emocional, punën e detyruar , privimi i gjumit, abuzimi fizik dhe opsionet e kufizuara të daljes.

Në vitin 2012, gazetari fitues i çmimit Pulitzer, Seymour Hersh zbuloi skemën se si Komanda e Përbashkët e Operacioneve Speciale të SHBA-së trainoi militantët e MEK në 2005-2009. Në atë kohë struktura konsiderohej një organizatë terroriste në SH.B.A.

Në vitin 2016, SHBA paguan për zhvendosjen e 3,000 anëtarëve të MEK nga Iraku në Shqipëri, një vend i Ballkanit absolutisht besnik i Uashingtonit.

Në periudha të ndryshme, ish Këshilltari i Sigurisë Kombëtare të Presidentit Trump John Bolton dhe miku i ngushtë dhe avokati personal i Trump, Rudy Giuliani iu drejtuan udhëheqjes së MEK.

“Muxhahidët” iranianë po fillojnë një luftë aktive informacioni kundër Iranit dhe ndoshta janë përdorur për inteligjencë nga Shtetet e Bashkuara. Sidoqoftë, propaganda e MEK ka për qëllim jo vetëm Iranin, por edhe Shtetet e Bashkuara. Kjo strukturë lobon politikat më të ashpra ndaj Iranit.

Kështu u shfaq “Heshmat Alavi”, një grup aktivistësh të MEK që shkruanin tekste nën një pseudonim për Forbes, The Diplomat, The Hill, The Daily Caller, The Federalist dhe botimi në anglisht i faqes së internetit të Al Arabiya. Një nga artikujt e shkruar nga ky ekip autorësh u përdor nga Shtëpia e Bardhë për të justifikuar vendosjen e sanksioneve të reja anti-iraniane.

Kishte gjithashtu informacione që MEK po i jepte para Rudy Giuliani.

MEK dhe filiali i saj, Këshilli Kombëtar i Rezistencës së Iranit, kanë mbrojtur hapur një ndryshim të pushtetit në Iran, duke premtuar se do të vendosin demokracinë dhe sundimin e ligjit. Në të njëjtën kohë, brenda vetë MEK-ut, ekziston me të vërtetë rendi totalitar, dhe anëtarët e sektit janë nën kontrollin e vazhdueshëm të udhëheqjes, e gjithë jeta e tyre është e sistemuar.

Bishti e tund qenin

FETO, Falun Gong dhe MEK janë duke punuar me SH.B.A. për të luftuar kundër qeverive legjitime në të gjithë botën. Në të njëjtën kohë, SH.B.A nuk ka turp të përdorë organizata, struktura e të cilave nuk përputhet me asnjë parim të demokracisë ose dinjitetit njerëzor, duke pretenduar hipokrizisht të luftojë për të drejtat e njeriut.

Fakti që SH.B.A. ka gjetur miqtë më të mirë në tre fushat më të rëndësishme përballë sekteve totalitare thotë shumë për vetë udhëheqjen e SHBA. Kupton që vetëm sektarët me mendje të larë me tru mund të përballen me Turqinë sovrane ose Iranin dhe Kinën. Nga ana tjetër, sektarët zakonisht janë të gatshëm të bëjnë gjithcka, dhe kërkimi i amerikanëve për ndihmën e tyre është një shenjë e rrezikshme.

Por bashkëpunimi me sektet është një shpatë me dy presa. Nga njëra anë, ato janë një instrument i imperializmit Amerikan. Nga ana tjetër, lobimi, ryshfeti i zyrtarëve, aktiviteti i furishëm në media, promovimi i “ekspertëve” të tyre formojnë politikën amerikane në përputhje me strategjitë e këtyre kulteve.

Si do të ndërtohet politika amerikane ndaj Iranit nëse zërat e aleatëve të MEK janë më të zhurmshëm? A do të jetë në gjendje Uashingtoni të arrijë në një armëpushim me Pekinin nëse Falun Gong formon një imazh negativ të Kinës midis mbështetësve të Trump? Nëse miqtë e Fethullah Gulenit dhe aktivistët e devotshëm të sektit të tij shfaqen vazhdimisht në median amerikane dhe i bombardojnë ata me idetë e miqve të tyre të CIA-s, cila do të jetë politika amerikane ndaj Turqisë?

Përgjigjet në këto pyetje janë të qarta. Duke punuar me kultet, Uashingtoni së shpejti mund të bëhet një qen duke u tundur nga bishti i tij./Gazetaimpakt/uwidata/

OPINIONE