Bota

Separatistët jemenas forcojnë pozicionet në Aden

Separatistët jemenas sollën përforcime për të forcuar pozicionet e tyre në Aden të enjten, një ditë pas luftimeve të rënda në qytetin portual jugor midis separatistëve dhe forcave qeveritare me të cilët ata ishin aleatë më parë.

Përplasjet sporadike shpërthyen në të gjithë Adenin gjatë ditës dhe luftëtarët nga të dy palët patrulluan rrugët e boshatisura, thanë banorët. Dyqanet, restorantet dhe bizneset ishin të mbyllura.

Qeveria e njohur ndërkombëtarisht e Presidentit Abd-Rabbu Mansour Hadi, me qendër në Aden që kur u rrëzua nga kryeqyteti Sanaa nga forcat Houthi në vitin 2014, tha të mërkurën se kishte rigjetur aeroportin Aden nga separatistët dhe kontrollonte pjesën më të madhe të qytetit.


Përhapja e armiqësive midis dy palëve është kthesa e fundit në një luftë me shumë aspekte në Jemen duke hedhur disa fraksione dhe ushtri kundër njëri-tjetrit./ballkanweb