Rajoni

Serbi: Arrestime të personave që sulmuan gazetarin

Gjashtë javë pas sulmit ndaj shtëpisë së gazetarit serb, Milan Jovanovic, policia serbe ka arrestuar disa persona. Mes tyre edhe kryetarin e minibashkisë Grocka në periferi të Beogradit. Këtë e bëri të ditur presidenti serb, Aleksandar Vuçiq. Organizata „Reporterë pa kufij” dhe OSBE i përshëndetën arrestimet e policisë, shkruan agjencia gjermane e lajmeve, dpa. Në Davos para pak ditësh, presidenti serb e pranoi, se situata e medias në Serbi nuk është më e mira. Prandaj ai ka kërkuar bisedime me organizata si „Reporterë pa kufi.”

Në natën e 12 dhjetorit të vitit të kaluar, u hodhën shishe me molotov në drejtim të shtëpisë së gazetarit Milan Jovanovic dhe u qëllua me armë. Gazetari nuk u lëndua, por shtëpia u dogj. Jovanovic kishte shkruar në portalin online „Ziginfo” për aferat korruptive të kryetarit të minibashkisë së Grockas.

Qytetarët në Serbi kanë dy muaj që protestojnë kundër politikës së presidentit Vuçiq. Ata e akuzojnë atë për krijimin e një klime të dhunës kundër opozitarëve në Serbi. Agjencia gjermane dpa, shkruan se media serbe të kontrolluara nga Vuçiq përdorin një gjuhë agresive e plot urrejtje kundër kritikëve të qeverisë. Shkak për fillimin e protestave u bë rrahja brutale e një politikani të opozitës në nëntor të vitit të kaluar