Bota

ShBA ka te ngjare te themeloje nje force te re ushtarake arabe ne veri te Sirise

SHBA po planifikon të krijojë një forcë të re ushtarake të përbërë nga forca te disa vendeve arabe që do tëvendosen në pjesën verilindore të Sirisë për të kontribuar në stabilizimin e rajonit, tha një raport nga The WallStreet Journal.
Sipas raportit, duke cituar zyrtarët e SHBA, këshilltari i ri i Sigurisë Kombëtare i Presidentit të SHBA, Donald Trump, John Bolton kohët e fundit thirri Abbas Kamel, shefin e shërbimit të fshehtë të Egjiptit, “për të parë nëse Kajro do të kontribuonte në përpjekje”.Iniciativa e re thuhet se është pjesë e kërkesës së Shtëpisë së Bardhë nga disa vende arabe, duke përfshirë Arabinë Saudite, Katarin dhe Emiratet e Bashkuara Arabe (UAE), “për të kontribuar miliarda dollarë për të ndihmuar në rivendosjen e ligjit dhe rendit ne Sirine e Veriut”, shtete te cilave u eshte kerkuar ndihme për të mbështetur planet amerikane në Sirine veriore edhe në aspektin ushtarak.Shtëpia e Bardhë kohët e fundit rriti tonin në gatishmëri për t’u tërhequr nga Siria, pasi administrata Trump tha se qëndrimi në Siri vjen me një kosto të lartë për SHBA dhe se aleatët e SHBA duhet të marrin më shumë përgjegjësi në vendin e shkatërruar nga lufta. Nisma e re pritet të krijojë një forcë të re në mungesë të trupave të SHBA-së që do të kundërshtojnë ndikimin në rritje të Rusisë dhe Iranit, mbështetësit kryesorë të regjimit të Bashar Assad në Siri. Raporti i Wall Street Journal tha se disa zyrtarë kanë “pranuar bisedën dhe vuri në dukje se administrata kishte arritur edhe në shtetet e Gjirit.””Arabia Saudite, Katari dhe Emiratet e Bashkuara Arabe janë afruar të gjithë përkitazi me mbështetjen financiaredhe më gjerë për të kontribuar”, tha një zyrtar i administratës që thoshte WSJ. Zyrtarët amerikanë të cituar në raport deklaruan se forca që është planifikuar të themelohet do të punojë me Forcat Demokratike të Sirisë (SDF), e cila udhëhiqet kryesisht nga Njësitë e Mbrojtjes Popullore (YPG), një forcë që Uashingtoni e ka mbështetur ushtarakisht në Siri në luftën kundër Daeshit. YPG është dega e Sirisë e PKK, një grup i listuar si një organizatë terroriste nga SHBA, Turqia dhe BE. Mbështetja e SHBA për YPG në Siri ka tensionuar gjatë lidhjet e Uashingtonit me Turqinë. Ankaraja thotë se mbështetja për YPG përdoret përfundimisht kundër qytetarëve turq dhe prania e YPG në Sirine Veriore përbën një kërcënim për sigurinë e saj kombëtare.