Bota

SHBA i kërkon BE të ekstradojë hakerët rusë

Organizatat amerikane të spiunazhit kanë kërkuar që agjencitë evropiane të zbatimit të ligjit të ndalojnë pesë kriminelë të dyshuar rusë në mes të tensioneve të përshkallëzuara midis Uashingtonit dhe Moskës lidhur me rolin e supozuar të Kremlinit në zgjedhjet presidenciale amerikane të vitit 2016.

Donald Trump u zotua gjatë fushatës zgjedhore që të njohë zyrtarisht Krimenë, e cila u nda nga Ukraina dhe u bashkua me Rusinë, si pjesë e Federatës Ruse. Kritikët besojnë se premtimi i Trump për njohjen e Kremlinit e ndihmoi atë të fitonte zgjedhjet. Deri tani, megjithatë, nuk ka asnjë lidhje të provuar midis hakerëve rusë të dyshuar, Kremlinit dhe zgjedhjeve presidenciale të SHBA. Ndërkohë, gjatë nëntë muajve të fundit, operacionet e orkestruara të SHBA në të gjithë Evropën për të identifikuar, gjetur dhe arrestuar hakerët rusë, të cilët Kremlini dyshohet se ka punësuar për të ndihmuar Trump të fitojë garën. Më i famshmi i të arrestuarve është Pyotr Levashov. Levashov, 36 vjeç, është përshkruar si një master spammer. Prokurorët e SHBA akuzojnë Levashov se është “një nga spammerët më famëkeq kriminal në botë”. Hulumtuesit e zbatimit të ligjit dhe të sigurisë e kanë lidhur Levashov, nëpërmjet emrit të tij “Peter Severa”, në një seri të botneteve të fuqishme – rrjeteve të kompjuterëve të rrëmbyer që mbanin emra si Storm, Ëaledec dhe Kelihos dhe të aftë për të derdhur më shumë se një miliard email enë ditë. Ai u arrestua në prill në Barcelonë nga forcat spanjolle të sigurisë. Ai është duke luftuar ekstradimin në SHBA. I dyti është Evgeny Nikulin. Nikulin, 29 vjeç, akuzohet nga prokurorët amerikanë për kompjuterë në firmat e Silicon Valley, duke përfshirë LinkedIn dhe Dropbox në vitin 2012, gjatë kohës që të dyja kompanitë raportuan shkelje të mëdha që prekën dhjetëra milionë përdorues. Ai u arrestua në një restorant në Pragë në tetor dhe aktualisht po apelon vendimin e një gjykate çeke për të ekstradimin e tij. Rusia ka parashtruar një kërkesë kundër ekstradimit në një orvatje për ta sjellë atë në shtëpi. Alexander Vinnik, 38 vjeç, akuzohet nga prokurorët amerikanë për drejtimin e shkëmbimit të madh të bitcoin që “ndihmoi të pastroj të ardhurat kriminale nga sindikatat anembanë botës”.

Ai u arrestua më parë këtë javë në një hotel pranë Ouranoupolis në Greqinë veriore – një zonë e njohur me turistë rusë. Vinniku, i cili ishte me pushime me gruan e tij dhe dy fëmijë të vegjël, u hutua nga një pyetje e padëmshme nga një polic ndërsa një oficer i dytë erdhi nga ana e tij dhe rrëmbeu telefonin e tij. Shkëmbimi që pretendohet të ketë drejtuar, BTC, është aktualisht jashtë komisionit. Stanislav Lisov, 31 vjeç, akuzohet nga prokurorët amerikanë për zhvillimin e softuerit me qëllim të keq që quhet NeverQuest, i cili vodhi informacione të klientëve bankar dhe faqe të financiare internetit dhe i shkaktoi pothuajse 1 milion dollarë humbje Shteteve të Bashkuara. Lisov, nga qyteti i vogël turistik i Taganrog në jug të Rusisë, u arrestua në aeroportin e Barcelonës në janar. Ai ka thënë se ishte i punësuar më parë nga kompania IT Ogetto që punonte për qeverinë ruse. Lisov kishte një seancë dëgjimore për ekstradimin në Madrid javën e kaluar dhe po pret një vendim. I dyshuari i krimit kibernetik i kërkuar nga SHBA është, Yury Martyshev. 35-vjeçari është akuzuar për drejtimin e një “shërbimi anti-antivirus” ku kriminelët kibernetikë mund të testojnë nëse maluerat e tyre do të bllokohet nga produktet e sigurisë kompjuterike. Ai tashmë është ekstraduar në SHBA nga Letonia pasi u arrestua në një tren nga Rusia në muajin prill. Ai kohët e fundit u deklarua i pafajshëm para një gjyqtari në Aleksandri, Virxhinia./ PT

OPINIONE