Bota

SHBA, Koreja Jugore kryejnë stërvitje ushtarake të fuqishme mes tensioneve me Korenë Veriore

Ushtarët e SHBA-së dhe të Koresë së Jugut kanë marrë pjesë në një stërvitje të kombinuar si pjesë e stërvitjeve të përbashkëta, mes tensioneve në rritje me Phenianin. Ajo vjen vetëm një ditë pasi Koreja Veriore filloi stërvitjen e saj të artilerisë.

Më shumë se 2.000 trupa të Koresë së Jugut dhe të Amerikës u përfshinë në stërvitjet e së mërkurës në Pocheon, Kore të Jugut, sipas agjensisë së lajmeve Yonhap.

Lojrat e luftës u zhvilluan në Fushën e Trajnimit të Zjarrit në Seungjin, rreth 30 km në jug të Zonës së Demilitarizuar (DMZ) që ndan dy Koretë.

Ushtrimet, të cilat zgjatën 45 minuta, përfshinë rreth 100 pjesë artilerie dhe 50 avionë, sipas Ministrisë së Mbrojtjes së Koresë së Jugut.

Ajo shtoi se u përfshinë gjithashtu rreth 90 tanke beteje dhe automjete të blinduara.

Ngjarja e së mërkurës ishte një nga stërvitjet më të mëdha të integruara të zjarrit mes dy aleatëve gjatë viteve të fundit.

Ajo erdhi vetëm një ditë pasi Koreja e Veriut organizoi stërvitjen e saj ushtarake në Ëonsan, për të shënuar themelimin e ushtrisë së vendit. Ushtrimi përbëhej nga 300 deri në 400 pjesë të artilerisë me rreze të gjatë, raportoi Yonhap, duke cituar një burim qeveritar.

Koreja e Veriut i quajti stërvitjet si më të mëdhatë që organizoheshin ndonjëherë nga vendi, ndërsa mediat shtetërore njoftuan se udhëheqësi Kim Jong vëzhgonte personalisht ushtrimet.

Ndërkohë, tensionet vazhdojnë të përshkallëzohen midis Phenianit dhe Uashingtonit, me presidentin amerikan Donald Tramp që vazhdon të mbajë një qëndrim të ashpër ndaj Koresë së Veriut.

Mediat shtetërore të Koresë së Veriut i janë përgjigjur lëvizjeve të Uashingtonit duke deklaruar se Pheniani është gati të përballet dhe duke pretenduar se vendosja e trupave amerikane ishte një “akt i pamend provokues ushtarak”. / © Gazeta Impakt