Bota

SHBA “të përgatitur” dhe mund të godasin Iranin muajin e ardhshëm

Nga: Erik De Castro

SHBA mund të jenë të gatshme të synojnë së shpejti objektet bërthamore të Iranit mes një shkëmbimi zjarri midis dy vendeve. Megjithatë, kryeministri australian Malcolm Turnbull e hodhi poshtë kërkesën si spekulim të mundshëm.

Presioni përmend figura të larta në qeverinë e Malcolm Turnbull, të cilët besojnë se Shtetet e Bashkuara janë “të përgatitura” për të bombarduar vendet bërthamore të Iranit. Parashikimi i zymtë sugjeron që ndoshta kjo mund të ndodhë muajt e ardhshëm.
Raporti vjen në një kohë kur tensionet ndërmjet Uashingtonit dhe Teheranit po godasin në pikë vlimi. Në një nga shkëmbimet më të fundit të kërcënimeve midis dy kombeve, Irani tha se një luftë me të do të ishte “nëna e të gjitha luftrave”. Kjo bëri që Donald Trump të japë një përgjigje të ashpër, duke paralajmëruar se Irani do të përballet me “pasoja” të cilat pak gjatë gjithë historisë kanë vuajtur ndonjëherë më parë “.

Australia, një anëtare e aleancës globale të inteligjencës e njohur si Pesë Sytë, thuhet se është gati të luajë një rol në operacion, duke siguruar objektet e saj të mbrojtjes për të identifikuar objektivat në Iran. E njëjta ndihmë mund të ofrohet nga Britania e Madhe, ndërsa dy palët e tjera në aleancë, Kanadaja dhe Zelanda e Re “nuk do të luanin një rol në asnjë veprim ushtarak në Iran”.
Megjithatë, burimet e sigurimit të shitoreve vunë re dallimin e rëndësishëm midis një vendi, që merrte pjesë drejtpërsëdrejti në një mision dhe sigurimin e inteligjencës në objektet iraniane, citon ABC.
“Zhvillimi i një fotoje është shumë ndryshe nga pjesëmarrja në një grevë”, tha burimi i paidentifikuar i sigurisë.

Kryeministri australian Malcolm Turnbull hodhi poshtë raportin e ABC-së duke e quajtur atë një “spekulim”. Ai pranoi se “e gjithë bota” është e vetëdijshme për qëndrimin e Trump ndaj Iranit.
Më vonë të premten, Sekretari i Mbrojtjes i SHBA, James Mattis, gjithashtu e sulmoi raportin e ABC, duke e quajtur atë “fiction të plotë”, sipas Reuters.
Ndërkohë, komandanti i elitës iraniane, Quds Force, paralajmëroi Trump, nëse ai do të përdorte veprime ushtarake duke thënë të enjten se “lufta do të shkatërrojë gjithçka që zotëron”. Ai paralajmëroi gjithashtu SHBA kundër shpërthimeve të mëtejshme publike kundër udhëheqjes së Iranit dhe popullit të saj.

Marrëdhëniet mes SHBA dhe Iranit kanë qenë në një spirale në rënie qëkur lideri amerikan vuri në veprim kërcënimin e tij të gjatë për t’u tërhequr nga marrëveshja bërthamore e Iranit në maj, duke cituar të metat e saj të supozuara dhe aktivitetet malinje të Iranit. Megjithatë, Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike ka konfirmuar vazhdimisht se Teherani nuk e kishte shkelur marrëveshjen.
Nënshkruesit evropianë të marrëveshjes, të njohur si Plani i Përbashkët i Veprimit (JCPOA), ishin të gatshëm të pajtoheshin me thirrjet e Trump për ta ndarë atë. Përkundrazi, ata premtuan të mbajnë atë madje pa pjesëmarrjen e Uashingtonit dhe të mbajnë bisedime shtesë me Teheranin. Tërheqja e Amerikës u dënua gjithashtu nga Rusia dhe Kina, të cilat janë gjithashtu nënshkruese të KPPK.

Shefi i Komitetit të Dhomës së Jashtme të Rusisë për Marrëdhëniet Ndërkombëtare Senatori Konstantin Kosachev, paralajmëroi se bota mund të përballet me një krizë më të keqe nga ajo që shihet në gadishullin Korean, nëse fuqitë botërore qëndrojnë boshe pas vendimit të Trump.

Burimi: Rt.com/ Gazeta impakt

OPINIONE